Hlavní obsah
Stavba s adresou: Sadová 9, Prostějov Foto: Archiv publikace Slavné vily Olomouckého kraje

Dům Vysloužilových vznikl díky inspiraci sousedovou vilou

Prostějovský rodinný dům manželů Vysloužilových má dvě výškové úrovně a je inspirován sousední stavbou. Jde o jednu z nejvýznamnějších obytných budov v této lokalitě ze 70. let minulého století. Majitelům poskytla komfort potřebný pro spokojený rodinný i pracovní život.

Stavba s adresou: Sadová 9, Prostějov Foto: Archiv publikace Slavné vily Olomouckého kraje
Dům Vysloužilových vznikl díky inspiraci sousedovou vilou

Na začátku 70. let se budoucí soused manželů Vysloužilových rozhodl postavit si rodinný dům. Na stavbě továrny v Litovli se seznámil s projektantem Josefem Taťákem, který se návrhu domu ujal. Ve spolupráci se známým architektem Zdeňkem Plesníkem, s nímž návrh konzultoval, vypracoval projekt domu inspirovaného meziválečnou zlínskou architekturou.

Jen několik desítek metrů opodál stojí jeho dvojče. I když je podnikatelská vila manželů Jindřišky a Miroslava Vysloužilových poněkud náročněji řešena, je její inspirací právě sousední vila.

Součástí interiéru se stala i prostorná zimní zahrada.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Olomouckého kraje

Díky sousedovi navázali Vysloužilovi kontakt s architektem Taťákem. Ten Miroslava Vysloužila přesvědčoval, aby také vsadil na jeho tvorbu a nechal si postavit podobnou stavbu.

Vysloužilova vila je, stejně jako sousední stavba, rozčleněna do dvou výškových úrovní.

V nižší části je umístěn obytný prostor rozdělený posuvnou stěnou na dvě sekce - obytnou a pracovní. Jeho součástí se stala velká zimní zahrada s bazénkem a fontánou.

Ve vile vznikly prostorné místnosti umožňující pohodlný rodinný život.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Olomouckého kraje

Do zvýšené části projektant umístil ložnice se společnými šatnami, vestavěnými s dalším nábytkem do stěn mezi místnostmi.

I v tomto případě je dům spojením několika různě velkých, protínajících se geometrických částí. Přestože nebyl nikdy zcela dokončen, může směle konkurovat nejlepším obytným domům první poloviny 70. let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků