Hlavní obsah
Ocenění architekti Marc a Naďa Breitmanovi mezi lety 2013 až 2016 navrhli řadu projektů pro městečko Courrieres ve Francii. Foto: Archiv Univerzity Notre Dame a ateliéru Breitman & Breitman

Driehausova cena za klasickou architekturu letos patří Francouzům

Fakulta architektury v americkém Notre Dame letos zvolila za mistry klasické architektury tvůrčí francouzské duo Marc Breitman a Naďa Breitman-Jaková, kterému letos udělila i tzv. Driehausovu cenu. Ta je určena pro architekty, kteří ctí a respektují architektonické a urbanistické tradice a vytvářejí nebo rekonstruují objekty v klasickém duchu a stylu.

Ocenění architekti Marc a Naďa Breitmanovi mezi lety 2013 až 2016 navrhli řadu projektů pro městečko Courrieres ve Francii. Foto: Archiv Univerzity Notre Dame a ateliéru Breitman & Breitman
Driehausova cena za klasickou architekturu letos patří Francouzům

Prestižní Driehausova cena (Richard H. Driehaus Prize for Classical Architecture) je nejvýznamnějším světovým oceněním pro klasiky. Má ocenit současné tradicionalistické architekty, kteří v klasicistní tradici architektury dlouhodobě pokračují.

Pyšnit se jí mohou ocenění žijící architekti, jejichž stavby mají podle poroty kulturní, environmentální a umělecký vliv na podobu měst. Porota předně hodnotí, zda jsou stavby v souladu s nejvyššími ideály klasické architektury.

Architektonické duo proměnilo zničené městečko Le Plessis-Robinson ve Francii v architektonicky cennou oblast.

Foto: Breitman & Breitman

Marc a Naďa Breitmanovi si cenu získali především za dlouhodobé zlepšování podoby měst a městské architektury v Paříži a jejím okolí.

„Breitmanovi zosobňují partnerství veřejného a soukromého sektoru a ukazují sílu veřejných činitelů, jak přeměnit města pečlivým výběrem architektů a městských projektantů, kteří jsou citliví na potřeby občanů i životního prostředí," uvedl předseda poroty Michael Lykoudis.

Zleva: stavba z Le Plesis Robinson a pohled na část srdce městečka Courrieres ve Francii, kde duo vytvořilo příznivé sociální i individuální bydlení pro mnoho lidí.

Foto: Breitman & Breitman

Rodačka z Belgie a rodilý Pařížan založili studio v roce 1989. Společně pracují v ateliéru Breitman & Breitman. Jejich projekty jsou rezidence, školy, obchodní bloky i celé čtvrti.

Jejich práce podle poroty čerpá inspiraci z historických měst a vdechuje nový život časově prověřeným architektonickým a městským vzorům.

Mešita Westermoskee v Amsterdamu je největší stavbou svého druhu v Nizozemí.

Foto: Breitman & Breitman

Breitmanovi podle vyjádření poroty pomáhají vytvářet a zachovávat atraktivní a prosperující městské komunity, které jsou udržitelné, přístupné a zkulturňují život svých obyvatel.

Novodobá mešita ohromuje svými tvary, které já dodávají klasický charakter.

Foto: Breitman & Breitman

Driehausova cena je udělována už patnáctým rokem. Je protiváhou k prestižní Pritzkerově ceně, kterou získávají moderně zaměření architekti.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Ocenění je spojeno s finanční odměnou v přepočtu zhruba pět miliónů korun a ziskem bronzové trofeje. Marc a Naďa Breitmanovi cenu převezmou 24. března během slavnostního ceremoniálu v americkém Chicagu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků