Hlavní obsah
Chloubou majitelky domu je bezesporu pečlivě udržovaná zahrada. Foto: Robert Virt

Díky tvořivosti majitelky se rodinný dům proměnil v originální domov

Rodinný dům nemusí nutně sloužit pouze k bydlení. Pokud je paní domu osobností s tvůrčím duchem, najde se pod střechou novostavby místo i pro keramickou dílnu a společné setkávání žen. Ostatně rukama majitelky prošly téměř všechny předměty v domácnosti a nesou její nezaměnitelný punc.

Chloubou majitelky domu je bezesporu pečlivě udržovaná zahrada. Foto: Robert Virt
Díky tvořivosti majitelky se rodinný dům proměnil v originální domov

Před čtyřmi lety bydlela rodina se čtyřmi dětmi v městském bytě 3+1 hned u silnice. „Nebylo to ideální,“ vzpomíná energická paní domu, které by nikdo nehádal skutečný věk.

„Když jsme se rozhodli stavět, nakreslila jsem si malý domeček s obývákem propojeným s kuchyní, abych se necítila sama. Přidala jsem dílnu, v patře dva dětské pokoje a to bylo všechno. Toužila jsem po útulném domku s balkónem ve štítu, kde dnes večer sedávám a dívám se, jak zapadá slunce za lesy a zurčí blízký potůček. Balkón se nám povedl, ale dům je nakonec větší, než jsem si představovala,“ vypráví.

Velká plocha střechy s jižní orientací přímo vybízela k instalaci fotovoltaických panelů.

Foto: Robert Virt

Do vizí zasáhla samozřejmě i přání manžela, a tak ke jmenovaným místnostem přibyl především krytý bazén. Přízemí je dále rozšířeno o technické zázemí s garáží a v intimní podkrovní zóně se dům rozrostl o ložnici se šatnou a hostinský pokoj. Bazén spolu s obývací kuchyní tvoří ramena půdorysu do písmene L, která se jižním směrem otevírají na terasu a do upravené zahrady.

Výrazný štít s přesahující střechou vytváří rámec pro příjemnou lodžii s výhledem do zahrady.

Foto: Robert Virt

Velká posuvná okna propojují trojici prostorů do živého srdce rodinného domu, kde se u velkého stolu scházejí již dospělé děti i s novými partnery, pravidelný keramický kroužek a také sousedi, s nimiž za několik let společného života na okraji obce pod brdskými lesy našli majitelé společnou notu.

„Není tady sterilní městské prostředí. Vesnice žije vlastním životem, pořádají se tu v okolí různé akce a se sousedy máme dobré vztahy, navzájem si pomáháme,“ uzavírá žena výčet příjemných radostí života na venkově.

Poloha ve svahu si vyžádala terénní úpravy včetně půvabných kamenných opěrných zídek.

Foto: Robert Virt

Technické údaje

Dispozice: 5+1, krytý bazén, keramická dílna

Užitná plocha: 304 m²

Zastavěná plocha: 210 m²

Konstrukce: zdicí systém Porotherm, vnější kontaktní zateplení - fasádní polystyren 80 mm a minerální izolace, dřevěný krov

Výplně otvorů: dřevěné dveře vnitřní i venkovní vyrobené na míru, dřevěná okna s izolačním dvojsklem, střešní okna Velux

Podlahová krytina: keramická dlažba v přízemí, v koupelně a v dětských pokojích; dřevěná plovoucí podlaha v galerii nad schodištěm; laminátová plovoucí podlaha v ložnici

Střešní krytina: černá betonová taška Bramac

Vytápění: tepelné čerpadlo voda/vzduch, solární panely na ohřev bojleru a bazénu, litinová kamna v přízemí

V jižním štítu podkroví je umístěna velká ložnice rodičů s prosklenou stěnou na lodžii.

Foto: Robert Virt

Od výkopu ke kolaudaci

Než však mohli návštěvníci po osvěžující koupeli v bazénu zasednout kolem velkého stolu pod slunečníkem a vychutnat si čaj z domácích bylinek, museli manželé projít několikaletou zkušeností s výstavbou domu.

Od prvního výkopu základové desky trvaly stavební práce i s přestávkou pro vyřízení hypotéky necelé tři roky. K realizaci individuálního projektu šitého na míru si vybrali tradiční přírodní materiál - pálenou cihlu systému POROTHERM od společnosti Wienerberger.

Stará litinová kamna dostala po vybroušení novou barvu, šamotovou vložku a litinovou desku, na které se pečou bramborové placky jako za časů babiček.

Foto: Robert Virt

Celosvětově největší výrobce cihlářských výrobků v rámci svých služeb nabízí mnoho variant produktů a právě klasická cihla s výbornými energetickými parametry a staletou tradicí u manželů už pro svůj přírodní charakter zvítězila.

Z portfolia kompetentních stavebních firem speciálně proškolených pro práci s produkty společnosti Wienerberger si vybrali blízkou stavební společnost AVstav, která se specializuje převážně na dodávky rodinných domů na klíč, rekonstrukce či nástavby.

Dřevěné bytelné schodiště dala dohromady mužská část domácnosti stejně jako atiku ve zdi.

Foto: Robert Virt

Ručně vyrobený svět

Každá část vnitřního vybavení získala tvořivým dotekem členů rodiny nový život: stará litinová kamna dostala po vybroušení novou barvu, šamotovou vložku a litinovou desku, na které se pečou bramborové placky jako za časů babiček; dřevěné bytelné schodiště dala dohromady mužská část domácnosti stejně jako atiku ve zdi, která připomíná starou venkovskou chalupu; knihovnu v podkrovní galerii naopak postavila paní domu a vedle ní zavěsila zrenovovaný obraz po babičce; jedno křídlo staré skříně se v dívčím pokojíku proměnilo na zrcadlo ozdobené mušličkami, zatímco druhé křídlo zakotvilo v ložnici rodičů.

Výčet tvořivých zásahů do vybavení domácnosti může být nekonečný. S rozdílnými podlahovými krytinami v každé místnosti hravě koresponduje různorodé vybavení domu, jedno však mají společné - neutuchající chuť vytvářet si po svém vlastní prostředí k životu v hlubokém spojení s tradicí předků a přírody.

Podkrovní koupelna s keramickým obkladem teplých barev a dřevěným pódiem u vany potvrzuje příklon majitelů k přírodnímu stylu.

Foto: Robert Virt

Zaujalo nás
Chladné večery mimo topnou sezónu zútulňuje teplo z litinových kamen v obývacím pokoji, v místě, kde majitelka do budoucna sní o postavení kachlových kamen s poležením na peci a kameninovou nádobou na ohřívání vody. Chalupářský ráz novostavby navozený už přiznanými stropními trámy i dřevěnými rámy oken a dveří vyrobenými na míru by tak byl úplný.

Ve jménu úspor

Pro zlepšení tepelně izolačních vlastností zvoleného stavebního materiálu získal celý dům osmicentimetrový plášť z fasádního polystyrenu s příměsí grafitu, který na jižní straně nahradila minerální izolace.

Knihovnu v podkrovní galerii postavila paní domu.

Foto: Robert Virt

Příjemné teplo zajišťuje ve všech obytných místnostech jak v přízemí, tak v podkroví podlahové vytápění tepelným čerpadlem voda/vzduch, které právě v kombinaci s podlahovým topením dosahuje nejlepších úspor. Ohřev vody v bojleru a bazénu doplňují solární panely umístěné na střeše.

Článek připravila redakce časopisu MŮJ DŮM.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků