Hlavní obsah
Vizualizace mostu během tisku Foto: Joris Laarman (4x)

Čtveřice robotů vytiskne unikátní ocelový most přes řeku

Čtyři roboti pomocí technologie 3D tisku postaví v centru Amsterdamu nový most. Přes vodu se tam překlene struktura, jíž navrhli inženýři ze studia MX3D. Aby mohli most touto metodou vystavět, museli nejprve sestavit software, jenž roboty přiměje ocelový most vytisknout. Po mnoha nezdarech a omylech se vše podařilo a Holanďané se mohou těšit na světový unikát, který v jejich metropoli milimetr po milimetru vyroste.

Vizualizace mostu během tisku Foto: Joris Laarman (4x)
Čtveřice robotů vytiskne unikátní ocelový most přes řeku

Autoři jsou si plně vědomi ojedinělosti svého projektu, a proto chtějí širokou veřejnost seznamovat s pokroky na přípravě a konstrukci mostu.

V září letošního roku proto otevřou návštěvnické centrum, kde budou mít zájemci možnost sledovat celý proces krok za krokem. Město Amsterdam při té příležitosti pak také odtajní přesnou polohu, kde bude most stát.

Město má odhalit skutečnou polohu mostu až v září.

Foto: Joris Laarman

„Tisk složitého ozdobného kovového mostu na výjimečném místě, to je ultimátní zkouška pro roboty, softwarové inženýry, řemeslníky i designéry,“ říkají autoři ze studia MX3D a doplňují, že konstrukce mostu bude svou podstatou jedním velkým výzkumem v oblasti trojrozměrného tisku.

Most bude tisknout čtveřice robotů.

Foto: Joris Laarman

Detail svařování

Foto: Adriaan de Groot

Nikoho asi nepřekvapí, že inženýři ke spolupráci přizvali spoustu dalších specialistů, například za softwarové firmy Autodesk a konstruktérské společnosti Heijmans. Autorem vlastního návrhu mostu je designér Joris Laarman.

Detail nově vytištěné konstrukce

Foto: Joris Laarman Lab/ Adriaan de Groot

Výrobní proces jednoho z testovacích modelů

Foto: Adriaan de Groot

Inženýři k tisku mostu použijí speciální roboty, kteří jsou schopní tisknout nejen pomocí plastu, pryskyřice, ale také kovů a prakticky jakékoli další látky. Právě pro ně vytvořili software, který umožní vytvořit pevné složité struktury z odolného materiálu.

Skeče možného vzhledu mostu. Definitivní podoba je vlevo nahoře.

Foto: Joris Laarman

Nově vyvinutá metoda je podle autorů z hlediska nákladů mnohem efektivnější než současné principy 3D tisku, navíc je použitelná v různých měřítcích, což ji předurčuje nejen pro další využití ve stavebnictví a výrobě, ale třeba i v umění.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků