Hlavní obsah
 

Budova Slovenského rozhlasu vypadá jako převrácená pyramida

Budovu Slovenského rozhlasu v Bratislavě nazývají místní „obrácená pyramida“. Dílo slovenských architektů Štefana Ďurkoviče, Barnabáše Kysslinga a Štefana Svetka bylo před časem vyhlášeno za národní kulturní památku.

 
Budova Slovenského rozhlasu vypadá jako převrácená pyramida

Budova podle odborníků jedinečným způsobem reprezentuje architektonické dědictví poválečné moderní architektury. Památkový úřad označil budovu za „vrcholné dílo pozdního modernismu na Slovensku v její nejexpresivnější experimentální formě“.

Koncertní sál pod Slovenským rozhlasem funguje zároveň jako nahrávací studio.

Foto: Ľuboš Kasala

Projekt vznikl v roce 1967, ale stavba byla dokončena až v roce 1983. Materiál pro ocelovou konstrukci byl vyroben ve Vítkovických železárnách. Budova ve tvaru pyramidy obsahuje ještě jednu vnitřní pyramidu, a to kvůli odizolování hluku přicházejícího zvenčí.

Interiér koncertního sálu

Foto: Ľuboš Kasala

Pod pyramidou je umístěn koncertní sál, který slouží i jako velké nahrávací studio. Koncertní sál je dokonale zabezpečen, aby sem nevnikaly zvuky ani otřesy zvenku. „Celý sál je odpružený, a to nejen ze spodní části, ale ze všech stran. Celý sál je projektován jako dům v domě,“ vysvětluje redaktor Slovenského rozhlasu Ľuboš Kasala. Slouží především k nahrávání velkým hudebním tělesům.

Největší varhany na Slovensku jsou v koncertním sále pod budovou Slovenského rozhlasu.

Foto: Ľuboš Kasala

V koncertním sále stojí také největší varhany na Slovensku, které byly vyrobeny v Krnově. „Je to jediné místo, kde mohou být tak velké varhany umístěny, protože v prostorech chrámů by to nebylo možné,“ říká varhaník Imrich Szabó.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků