Hlavní obsah
V hlavním obytném prostoru je citlivě kombinován sytý odstín studené modré s teplými akcenty korálové barvy. Foto: Roberto Ruiz

Architektův byt splňuje představy o praktickém a moderním domově

Říká se, že kovářova kobyla chodí bosa. V případě architekta Andrey Serboliho tohle přísloví rozhodně neplatí... Spíše je výjimkou potvrzující pravidlo, protože jeho nový byt v centru španělské Barcelony beze zbytku naplňuje představy o praktickém a krásném interiéru současnosti.

V hlavním obytném prostoru je citlivě kombinován sytý odstín studené modré s teplými akcenty korálové barvy. Foto: Roberto Ruiz
Architektův byt splňuje představy o praktickém a moderním domově

Byt o rozloze 75 m2 se nachází jen pár minut od slavné katedrály Sagrada Família, přesto je v méně rušné postranní ulici plné vzrostlých stromů příjemný klid.

Povrch kuchyňských skříněk a kuchyňského ostrůvku z lakovaných MDF desek s výraznou drážkou je dokonale sladěný s boxem v centru prostoru, ukrývajícím koupelnu a vestavěné skříně.

Foto: Roberto Ruiz

Architekt byt koupil v nevyhovujícím stavu, který částečně prozrazoval modernistický původ stavby z roku 1914, ale po letech užívání a nepříliš zdařilých rekonstrukcích byl poznamenán snad všemi nešvary posledních desetiletí včetně plastových oken.

Nánosy času Andrea strhnul a původní sto let starou slávu doplnil půvabem aktuálních trendů.

Pohodlné sofa Mags je od skandinávského výrobce Hay. Autorem malby zavěšené nad ním je architektův otec a výtvarník Piero Serboli.

Foto: Roberto Ruiz

Živoucí showroom

Původní dispozici bytu určovalo množství příček rozdělujících středně velký byt na šest místností. Většinu stěn architekt odstranil a kromě hlavního otevřeného prostoru ponechal pouze dvě ložnice – jednu pro sebe a druhou pro časté návštěvy.

Kovové konstrukce nábytku i doplňků odkazují na 50. léta 20. století. Retro styl podtrhuje vintage komoda se zabudovaným rádiem. Výrazným prvkem hlavního obytného prostoru jsou také živé květiny.

Foto: Roberto Ruiz

Doprostřed půdorysu vložil obdélníkový box se zvýšenou podlahou, který nyní celý prostor definuje. Ukrývá koupelnu pojatou jako intimní místo pro relaxaci a jeho vnější část tvoří prostorné skříně, sloužící v ložnici i chodbě jako šatník a v kuchyňské části jako technické zázemí.

Šatní skříně pokrývají celou jednu stěnu ložnice.

Foto: Roberto Ruiz

Široká podlaha chodby je pokryta mikrocementem ve světlém odstínu modré a u vstupu do bytu končí křivkou, odhalující původní geo­metrickou dlažbu.

Ložnice pro hosty je vybavena jednoduše a účelně. Švédský modulární systém String poskytuje dostatek místa pro uložení všeho potřebného.

Foto: Roberto Ruiz

V hlavním obytném prostoru je kuchyně s pracovním ostrůvkem, který zároveň slouží jako snídaňový pult. Samozřejmostí je rozměrný jídelní stůl, ke kterému se pohodlně vejde až deset lidí.

Denní zóna však nejvíce těží z dostatku přirozeného světla, které do místnosti proniká skrze velké francouzské okno vedoucí na balkon.

Koupelna ve středu bytu kopíruje barevné schéma hlavního prostoru.

Foto: Roberto Ruiz

Výmalba je zde převážně bílá, neutrální šedou podlahu příjemně narušují akcenty v korálových odstínech doplněné sytou modří na vestavěném nábytku.

Množství obrazů, porcelánových dekorací i květin zabydluje záměrně střídmě zařízený byt. Interiér tak působí vzdušně, otevřeně, prostorně a zároveň je hravý – zaujme barevností a kvalitou vestavěného i volně stojícího nábytku.

Plán bytu

Foto: Roberto Ruiz

Realizace pojmenovaná FONT 6 nakonec není pouze novým domovem mladého úspěšného architekta, ale také praktickou ukázkou rukopisu charakteristického pro studio Colombo Serboli Architectura, jehož je spoluzakladatelem.

Přímo z bytu je výhled na slavnou katedrálu Sagrada Família slavného katalánského architekta Antoni Gaudího, která by měla být v blízkém čase dokončena, a to po více než sto letech.

Foto: Roberto Ruiz

Matteo Colombo a Andrea Serboli
„Naše filozofie je využít limity daného projektu jako ukazatele a definovat přitom silný koncept skrze soustředění na několik klíčových elementů, z nichž vytěžíme maximum.“

Jana Polomová, www.modernibyt.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků