Hlavní obsah
Součástí návrhu jsou i moderní stánky s fast-foodovým občerstvením, květinami, trafiky apod. Foto: Cigler Marani Architects (3x)

Architektonická modernizace pražského Václavského náměstí začne ve spodní části

Pražské Václavské náměstí by mohlo mít už brzy jednotnou architektonickou podobu. Tu dostane od společnosti, která už před časem představila svůj návrh jednotného moderního veřejného prostoru. Začít by se mělo umělecky ztvárněnými lavičkami.

Součástí návrhu jsou i moderní stánky s fast-foodovým občerstvením, květinami, trafiky apod. Foto: Cigler Marani Architects (3x)
Architektonická modernizace pražského Václavského náměstí začne ve spodní části

Revitalizace Václavského náměstí by měla začít v jeho spodní části mezi Můstkem a tramvajemi mezi ulicemi Vodičkova a Jindřišská. Obnova bude svěřena studiu Cigler Marani Architects. Jde o studio založené českým architektem Jakubem Ciglerem a americkým architektem Vincentem Maranim.

Václavské náměstí by po obnově mělo působit jednotným a kompaktním dojmem.

Foto: Cigler Marani Architects

Studio realizuje hlavně obchodní i hotelová centra, rezidenční objekty i kancelářské budovy. V poslední době navrhlo řadu nových významných staveb v centru Prahy.

Jde například o nové Florentinum vedle Masarykova nádraží nebo nákupní centrum Quadrio na Národní třídě. To zdobí výrazná socha umělce Davida Černého.  I Václavské náměstí by mělo mít umělecké prvky.

Uměleckého ducha dodají veřejnému prostoru nové lavičky

S obnovou Václavského náměstí chce vedení Prahy začít už tím, že budou opraveny lavičky. Na náměstí jich je zhruba osmdesát a podobu každé z nich by měl zpracovat buď již renomovaný umělec, nebo některý ze studentů uměleckých škol.

Veřejný prostor by měl být pro chodce pohodlný a přehledný.

Foto: Cigler Marani Architects

Architektonické řešení by mělo pomoci dosáhnout sjednocení použitých materiálů a lépe oddělit různé druhy dopravy, které mají dnes na Václavském náměstí poněkud chaotický řád.

"V dolní části je kompletně hotová infrastruktura, to znamená včetně kolektorů, které v horní části nejsou, proto začneme od spodní části. Nyní čekáme, až dopravní podnik dokončí výtah ze stanice metra Můstek. Teprve potom se dá vůbec začít řešit úprava náměstí," řekl na setkání s novináři radní Jan Wolf z Trojkoalice/KDU-ČSL.

Náklady na obnovu spodní části náměstí by se měly pohybovat okolo 200 miliónů korun. Přesná částka ale vzejde až z výběrového řízení. Kdy práce začnou, ale není zatím jasné. "Rádi bychom, v uvozovkách, střihli pásku," řekl Wolf. Další komunální volby budou v Praze v roce 2018.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků