Hlavní obsah
Vila s adresou: Kaplanova 11, čp. 279, Brno 1-Stránice Foto: Archiv publikace Slavné vily Jihomoravského kraje (4x)

Architekt Kroha navrhl brněnskou vilu Patočkových v nadčasovém stylu

Nadčasově navržená vila Marie a Josefa Patočkových v Brně představovala jedinou stavbu od architekta Jiřího Krohy vzniklou v průběhu třicátých let. Podoba vily svědčí o tom, že Kroha nikdy nepřestal pokládat architekturu za umění. Dům má řadu výjimečných materiálových a technologických prvků, díky kterým je jedinečnou nadčasovou stavbou.

Vila s adresou: Kaplanova 11, čp. 279, Brno 1-Stránice Foto: Archiv publikace Slavné vily Jihomoravského kraje (4x)
Architekt Kroha navrhl brněnskou vilu Patočkových v nadčasovém stylu

Volně stojící jednopatrová stavba vznikla mezi lety 1935 až 1936 a je součástí vilové kolonie s názvem Pod vodojemem. Zastavovací plán této oblasti vypracoval Jindřich Kumpošt.

Stavebník Patočka se zabýval obchodem s kůžemi, měl dostatečné finanční prostředky a nechal volnou ruku architektovi, který ještě během výstavby prováděl dílčí změny proti původnímu plánu.

Vila je umístěna ve svahu, upraveném před jižním průčelím jako terasová zahrada s bazénem. V suterénu je garáž, prádelna, sušárna a sklepy. Za kancelářskou místností u vstupu následuje celistvý prostor, výškově a náznakově dělený na obytnou síň, jídelnu a společenskou místnost.

Stavba se nacházá na svažitém terénu a nabízí tak pěkné výhledy do okolí.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Jihomoravského kraje

Uprostřed se prostor rozšiřuje o prosklené výstupky zimní zahrady na východě a kuchyň s příslušenstvím na protilehlé straně. Architekt Kroha tak spojil Le Corbusierův princip průběžné haly s Loosovými prostorovými kaskádami.

V patře s rovnou střechou se nacházejí ložnice s přístupem na balkón pod výraznou markýzou, lázeň, šatny a pokoj pro hosta.

Na obývací pokoj navazovala jídelna a společenská místnost.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Jihomoravského kraje

Ocelové nosníky stropů v přízemí jsou obloženy dřevem a imitují tak trámový podhled, ocelové sloupy s opaxitovými obklady slouží jako osvětlovadla.

Prostor obytné místnosti vymezuje nízká skleněná vitrína, kterou prochází chromované zábradlí. To má současně funkci radiátoru ústředního topení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků