Hlavní obsah
Vila s adresou: Ostravice 832 Foto: Markéta Kubačáková, Slavné vily Moravskoslezského kraje

Architekt Karel Kotas postavil jedno z nejhonosnějších sídel v Ostravici

Vila Ladislava Jerieho je příkladem tradiční architektury s uspořádáním místností navrženým podle tehdejších nových architektonických směrů. Na svou dobu luxusně řešená vila patřila k nejhonosnějším sídlům v Ostravici. Architekt Karel Kotas vytvořil elegantní stavbu s velkolepými terasami, která je příkladem dobrého propojení interiéru s exteriérem.

Vila s adresou: Ostravice 832 Foto: Markéta Kubačáková, Slavné vily Moravskoslezského kraje
Architekt Karel Kotas postavil jedno z nejhonosnějších sídel v Ostravici

Ke konci dvacátých let 20. století se Ladislav Jerie, generální ředitel Severní Ferdinandovy dráhy, rozhodl postavit pro svou rodinu reprezentativní rekreační dům v Ostravici.

Pozemek, který koupil, byl podobně jako v případě dvou předcházejících staveb umístěn na strmém jižním svahu Lysé hory s výhledem do údolí řeky Ostravice.

Schodiště je bohatě dekorované tapetami i vitráží.

Foto: Markéta Kubačáková, Slavné vily Moravskoslezského kraje

Návrh domu svěřil Jerie mladému talentovanému architektovi Karlu Kotasovi, jehož práce dobře znal právě z ostravského prostředí.

Dům vznikal ve dvou fázích – první předurčila podobu dnešní jednopatrové stavby z režného zdiva na nepravidelném půdoryse, v jižním straně vybavené vyloženými terasami.

Altán na kresbě od architekta Kapsy.

Foto: Markéta Kubačáková, Slavné vily Moravskoslezského kraje

Přestože vila byla navržena velkoryse, náročnému společenskému životu majitelů brzy přestala vyhovovat a v roce 1934 musela být dostavěna.

Zřejmě nejen z důvodu zachování výrazové podoby stavby byl návrhem úprav pověřen opět Karel Kotas, který v té době pracoval v Praze, kde ve své tvorbě stylově dospěl od klasicistního pojetí architektury k střídmému elegantnímu konstruktivismu.

Druhá fáze výstavby znamenala rozšíření vily v podélné ose severním směrem o prostornou pracovnu v přízemí a další dvě ložnice v patře.

Nákres prozrazuje uspořádání místností v interiéru.

Foto: Markéta Kubačáková, Slavné vily Moravskoslezského kraje

Pravidelnými hosty velkolepého sídla byli známí lidé, jako např. sochař Jan Bauch, malíř Václav Špála a řada dalších. Mnozí z nich se svými uměleckými návrhy přímo podíleli na výtvarném dotvoření domu i zahrady.

V roce 1937 byl v severní části pozemku postaven plavecký bazén se zahradním altánem, navrženým opět Karlem Kotasem. Jeho současná podoba je výsledkem necitlivé rekonstrukce v 80. letech 20. století.

Dům obklopovala rozlehlá zahrada s řadou exotických rostlin, v bezprostřední blízkosti vily spíš okrasná, ve zbylé části areálu řešená volně krajinářsky. Vila později začala sloužit jako rekreační zařízení pro hosty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků