Lucerna je typickou stavbou přechodného období mezi secesí a moderními slohy z období první světové války. Lucernu začal stavět dědeček bývalého prezidenta Václava Havla, rovněž Václav, v roce 1907. Zcela hotová ale byla až o třináct let později.

„Přehnaly se tři režimy, CK Rakousko, první světová válka a první republika a Lucerna pořád vznikala,“ říká k výstavbě jednoho z nejznámějších paláců v centru Prahy autorka výstavy o Lucerně Krystyna Wanatowiczová.

Stavitelem Lucerny je dědeček bývalého prezidenta Václava Havla, jenž byl nositelem téhož jména.

Stavitelem Lucerny byl dědeček bývalého prezidenta Václava Havla, jenž byl nositelem téhož jména.

„Teoretici architektury z této budovy nemohou být moc nadšení v porovnání s ryze secesním domem, protože vznikala v pozdní secesi, což je část do Vodičkovy ulice, a končila částí do Štěpánské, která už představuje modernismus. Nemá jednotný architektonický styl,“ popisuje Wanatowiczová.

Pražský klenot české secesní architektury slaví 110 let

Až do roku 1948 vlastnili Lucernu synové jejího stavitele, bratři Havlové, kteří ji rozvíjeli a starali se o ni. Tři roky po válce ji potkal ale stejný osud jako mnoho dalších významných staveb v té době. Palác byl znárodněn. Do rukou majitelů se vrátil až v roce 1991. Ovšem ani poté nebylo dlouho jisté, kdo je jeho vlastníkem.

„V roce 2016 se definitivně uzavřely soudní spory, které trvaly téměř dvacet let. V roce 2017 byla Lucerna prohlášena národní kulturní památkou. Lze tedy doufat, že začíná nějaká nová éra, která bude veselejší než uplynulá léta,“ doplňuje Krystyna Wanatowiczová.

Ze střechy Lucerny se návštěvníkům otevře ojedinělý výhled na pražská panoramata.

Ze střechy Lucerny se návštěvníkům otevře ojedinělý výhled na pražská panoramata.

FOTO: Novinky

Architektonický skvost Expo 58 na pražské Letné slaví 60 let a otevírá své dveře

„Věřím, že i budoucnost Lucerny bude velmi bohatá. Neměl by se měnit smysl kulturně-společenského obchodního centra. Postupně se všechno opravuje, zkrášluje. Využíváme i teras, o kterých snil i dědeček, když Lucernu stavěl. Ale dotahujeme to až teď. V nejbližší době budeme opravovat část domu ve Vodičkově ulici,“ dodává majitelka Dagmar Havlová.

Mariánský most v Ústí nad Labem slaví dvacáté narozeniny
Na střeše Lucerny bude otevřena výstava o její historii.

Na střeše Lucerny bude otevřena výstava o její historii.

FOTO: Novinky

V rámci oslav se v neděli 19. května nastálo otevřou prostory střechy Lucerny. Veřejnost si zde bude moci prohlédnout výstavu s názvem Jak Lucerna povznesla velkoměstský ráz Prahy.

Bude se také moci pokochat pražskými panoramaty a přivonět si k bylinkám, fíkovníkům nebo citrusovníkům, které jsou na střeše pěstovány. Otevřeno bude každou neděli a pondělí, vždy od 15:00 do setmění, až do konce října.

Může se vám hodit na Firmy.cz: