Důvodů pro volbu dřevěné konstrukce přístřešku, jakkoli choulostivé na vnější vlivy, je hned několik: od cenové dostupnosti přes snadnou práci při stavbě až po estetické hledisko.

Dřevo v exteriéru vypadá přirozeněji než jiné materiály. Z hlediska konstrukce to ale znamená, že zde mohou být části, do kterých bude zatékat voda, a zároveň bude povrch neustále vystaven povětrnostním vlivům a slunečnímu záření.

Povrch dřeva by měl být ošetřen takovými výrobky, jež tomuto materiálu zajistí kompletní ochranu.

Hadřík namočený v nitroředidle zatočí s pryskyřicí.

Hadřík namočený v nitroředidle zatočí s pryskyřicí.

FOTO: Bondex (4x)

Větší rovné plochy můžeme přejet elektrickou bruskou.

Větší rovné plochy můžeme přejet elektrickou bruskou.

Pro natírání je potřeba připravit i povrch zdravého dřeva – lehce ho zbrousíme a zbavíme všech nečistot. Povrch viditelně poškozeného dřeva zbrousíme důkladněji až na zdravé dřevo.

Větší rovné plochy přejedeme elektrickou bruskou, v rozích je nutné ruční zbroušení brusným papírem nebo houbičkou.

Rohy zbrousíme ručně brusným papírem nebo houbičkou.

Rohy zbrousíme ručně brusným papírem nebo houbičkou.

Před nanesením lazury dřevo napustíme impregnačním nátěrem, jenž chrání před modráním a hnilobou. Vhodně zvolený přípravek zároveň působí jako preventivní prostředek proti napadení dřevokazným hmyzem, optimalizuje strukturu dřeva, vyrovnává jeho savost a také zvyšuje přilnavost vrchního nátěru.

Xyladecor Xylamon HP impregnační nátěr je konzervační kapalný přípravek na ochranu dřeva proti hnilobě způsobené houbou basidiomycetes a proti modrání dřeva. Zlepšuje přilnavost následných nátěrů. Vhodný na vnitřní i venkovní konstrukce.

Xyladecor Xylamon HP impregnační nátěr je konzervační kapalný přípravek na ochranu dřeva proti hnilobě způsobené houbou basidiomycetes a proti modrání dřeva. Zlepšuje přilnavost následných nátěrů. Vhodný na vnitřní i venkovní konstrukce.

FOTO: Akzonobel (2x)

Jako následnou ochranu přístřešku použijeme např. tenkovrstvou olejovou lazuru. Její krémová konzistence usnadňuje natírání, vytváří na dřevu mikroporézní odolný saténový povrch. Zvýrazňuje strukturu dřeva, nepraská a neloupe se. Je dobrou volbou i pro další dřevěné povrchy, jako jsou obklady domů, chaty, altány, pergoly, ploty či balkony.

Lazuru Bondex Perfect nanášíme plochým štětcem. Díky tixotropní konzistenci nestéká ze štětce, ani když natíráme strop nebo třeba podbití střechy.

Lazuru Bondex Perfect nanášíme plochým štětcem. Díky tixotropní konzistenci nestéká ze štětce, ani když natíráme strop nebo třeba podbití střechy.

Natírání ochrannými přípravky by mělo probíhat vždy za stálého a suchého počasí při teplotách 5–30 °C. Pro vytvoření dlouhodobé ochrany nanášíme plochým štětcem 2–3 vrstvy vybraného produktu ve směru vláken dřeva.

Xyladecor Standard je dekorační tenkovrstvá lazura na rozpouštědlové bázi pro použití do interiéru a exteriéru. Vytváří mikroporézní saténový povrch, který chrání proti UV záření a nepřízni počasí. Zvýrazňuje strukturu dřeva, cena od 205 Kč/0,75 l.

Xyladecor Standard je dekorační tenkovrstvá lazura na rozpouštědlové bázi pro použití do interiéru a exteriéru. Vytváří mikroporézní saténový povrch, který chrání proti UV záření a nepřízni počasí. Zvýrazňuje strukturu dřeva, cena od 205 Kč/0,75 l.