Pryč s koupelnou, která působí studeně a odtažitě! Preferujte přírodní materiály a odstíny, které umocňují útulnost a hřejivou atmosféru domova.

Hlídejte rovnováhu barev, materiálů, tvarů a nezapomeňte povzbudit i své smysly, zejména čich a sluch. Vonné svíčky, živé zelené rostliny a příjemná hudba je to pravé.

Koupelnová série Pixel kombinuje barevný kontrast černá a bílá. Velkoformátové obklady nabízí atraktivní dekor růže o velikosti 25 x 60 cm, kus za 379 Kč.

Koupelnová série Pixel kombinuje barevný kontrast černá a bílá. Velkoformátové obklady nabízejí atraktivní dekor růže o velikosti 25 x 60 cm, kus za 379 Kč.

FOTO: Bauhaus

Koupelnu vyšvihne dekorace

Je báječné, že nám nevadí povrchová nedokonalost v dekoru, máme odvahu jít do patiny, vybrat dlažbu v barvě koňaku, v imitaci terakoty, odkrytého zdiva, pálené cihly, kamene, břidlice nebo patchworku. Koupelna tím získá na šťavnatosti, bude plná života. Trikem, jak ji oživit, je detail.

„Stylové doplňky jsou žádoucí. Nádech romantiky a jemnosti například spolehlivě vykouzlí dekorace z pleteného proutí,“ dodává Lenka Lehečková z firmy Siko.

Feng Shui je o nalezení rovnováhy v prostoru pomocí barev, materiálů a tvarů. Světlé odstíny, jednoduchost a živé rostliny podpoří pozitivní pocit.

Feng Shui je o nalezení rovnováhy v prostoru pomocí barev, materiálů a tvarů. Světlé odstíny, jednoduchost a živé rostliny podpoří pozitivní pocit.

FOTO: Siko

A jaký je další recept na krásnou koupelnu? Znaly ho už naše babičky, je to prosté. Stačí mít uklizeno a čisto. Špinavé prádlo ležící mimo koš, poházená drogerie a kosmetika ruší jednotnost místa a sebedražší designové obklady a dlažba to nezachrání!

Co umí keramika?

Je hlavně funkční a praktická. A to jsou vlastnosti, s nimiž převálcuje kdejaký materiál. Nevadí jí voda, pára, změny teplot, je odolná mechanicky i chemicky, nemění svoji barvu a vzhled.

Retro obklad navazuje trojrozměrný dojem a perfektně vypadá s designovým jednoduchým umyvadlem z řady Ipalyss.

Retro obklad navozuje trojrozměrný dojem a perfektně vypadá s designovým jednoduchým umyvadlem z řady Ipalyss.

FOTO: Ideal Standard (2x)

Nepřidělává starosti se svojí údržbou, lze ji snadno čistit, je vhodná pro alergiky, podlahové topení, má dobrou akumulační schopnost a cenově začíná na dostupné částce 250 Kč/m2. Sluší jí to nejen v koupelně, ale i v kuchyni, na terase, ve vstupní hale. Má vlastnosti, které zkrátka „dostanou“ každého.

Když chcete použít více barev, preferujte decentní odstíny ve stejné škále barev.

Když chcete použít více barev, preferujte decentní odstíny ve stejné škále barev.

Jen pamatujte, že:

  • I malou koupelnu lze obložit velkoformátovým obkladem, který ji dokonce opticky zvětší.
  • Mozaiku používáme obvykle tam, kde to charakter povrchu vyžaduje – zaoblená stěna, vana, vyzděná police.
  • Nikdy nekombinujte na jedné ploše výrobní šarže s různě označenými odstíny a rozměry.
  • Pořiďte o 5 až 15 % materiálu navíc na prořez a rezervu, kdyby dlaždice při manipulaci praskla.

Spára je kreativní

Barva, způsob pokládky a velikost spáry má vliv na celkový dojem z pokládky. Na stěnách lze zvolit spáry v barvě blízké k obkladu (jasmínová, světle béžová), takže s ním doslova splývá a stává se neviditelnou. Na podlaze, která se vždy zašpiní, je užitečný univerzální šedý odstín. Bílá spára je špatnou volbou, nejhůře se udržuje.

Velikost spáry u rektifikované (zabroušené) dlaždice se pohybuje od 2 mm, takže dojem ze stěny či podlahy je jednotný. „Široké spáry se používají méně často a vždy záměrně. Když chceme, aby dlažba působila tradičním dojmem,“ vysvětluje architekt Jan Ranný.

Kolekce Garda nabízí dlažbu a obklady imitující pískovec. Vyniká decentní struktura, kombinovat ji lze s designem kamenné štípané mozaiky.

Kolekce Garda nabízí dlažbu a obklady imitující pískovec. Vyniká decentní struktura, kombinovat ji lze s designem kamenné štípané mozaiky.

Hezky vypadá, když spáry na stěně a podlaze probíhají, tj. svislé spáry na zdech navazují na ty na podlaze. Větší poměr spár proti dlažbě oceníte ve sprchovém koutě, kde odvádějí lépe vodu a zvyšují protiskluznost.

Dobrý obkladač je základ

Nezáleží tolik na tom, jaký obklad si vyberete, ale na precizním řemeslném zpracování. Prověrkou jsou na 45 stupňů řezané rohy a velké formáty 60 x 60 cm, které jsou při pokládce komplikovanější. Musí se u nich lépe rozvrhnout spáry, používá se speciální nářadí, prořez je větší a chce to opravdu praxi.

Lesklá barevná kolekce Pottery je nadčasová, s prvky retro. Skvěle se doplňuje s dlažbou v imitaci dřeva.

Lesklá barevná kolekce Pottery je nadčasová, s prvky retro. Skvěle se doplňuje s dlažbou v imitaci dřeva.

FOTO: Keramika Soukup

Je jasné, že potřebujete šikovné ruce obkladače. Ovšem najít ho bývá těžké. Zkuste být detektivové a pátrat v Cechu obkladačů ČR, kde jsou každý rok vyhlášeny nejlepší realizace se jmény.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: