Tapety do koupelny se dnes vyrábějí z natolik silných a odolných materiálů, že není třeba obávat se jejich poškození. Pokud ale chcete mít jistotu, bezprostřední okolí vany obložte do výšky několika desítek centimetrů osvědčeným keramickým obkladem v neutrální nebo bílé barvě, zbytek stěny pak zpestřete tapetou.

Většinu tapet, které jsou určeny do koupelen, můžete použít i v kuchyních a interiér tak designově sjednotit. Tyto kousky jsou totiž obecně vodotěsné i odolné proti teplu. Tapety lze lehce očistit hadříkem namočeným v teplé nebo mýdlové vodě.

Tapety s výrazným motivem dodají šmrnc i jinak nudným šedivým koupelnám.

Tapety s výrazným motivem dodají šmrnc i jinak nudným šedivým koupelnám.

FOTO: Arthouse

V kurzu jsou kachle, které vypadají jako vyrobené před desítkami let a mají orientální a středomořské geometrické motivy. Trendem jsou i obklady v botanickém stylu a přírodní motivy, které dodají koupelně čistý přírodní vzhled. Efektně vypadají i výrazné lidové motivy z různých kultur.

Digitální tisk dnes umožňuje i vznik tapet na přání podle zvoleného motivu. Tapety si tak můžete nechat vyrobit i podle své vlastní fotografie.

Tapety s motivem starodávných kachlí, které jsou v poslední době hodně trendy.

Tapety s motivem starodávných kachlů, které jsou v poslední době trendy.

Běžné tapety do koupelny se na očištěnou stěnu aplikují pomocí přiloženého speciálního lepidla. Výhodou je jednoduchá aplikace na stěnu, která je obdobná jako u klasických tapet. Jde tak o ideální materiál k dekorování prostor, které máte třeba jen v pronájmu, a nechcete do nich investovat velké finance.

Tapety s motivem palem jsou vyrobeny vyrobena z dřevěné buničiny s přidanými textilními vlákny.

Tapety s motivem palem z dřevěné buničiny s přidanými textilními vlákny

FOTO: Debbie McKeeganová (2x)

Při tapetování dbejte na pečlivou přípravu, odmaštění a očištění podkladu. Ideální je umísťovat tapety na savý povrch. Tedy na omítky, beton, zdivo, sádrokarton. Na ně se hodí tapety s kompaktním vinylem, které jsou silné a jejich povrch chrání celoplošná vrstva vinylu. Ta zaručuje vysokou odolnost vůči vodě. Vinylová tapeta totiž vodu nevsákne.

Tapety dovedou proměnit prostor k nepoznání.

Tapety dovedou proměnit prostor k nepoznání.

FOTO: Black By Design

Na nesavý podklad lze užít samolepicí fototapety. Jejich povrch je opatřen speciální laminací, která zajišťuje bezproblémový kontakt s vodou. Hodí se například na sklo, kov, umakart, PVC desky apod. Celý proces lepení je jednodušší a rychlejší, protože lepidlo je součástí zadní strany fototapety.

Exotičtější motivy kombinujte s jednoduchým koupelnovým vybavením.

Exotičtější motivy kombinujte s jednoduchým koupelnovým vybavením.

Pokud jste v tapetování nováčkem, ale chcete si koupelnu vyzdobit sami, vyplatí se zvolit motiv, na kterém se opakuje obdobný a jednoduchý vzor. Může jít třeba o jednobarevné tapety, o motiv svislých prken nebo hvězdné oblohy.