Přístroj, který se zapne, vypne a zreguluje vzdušnou vlhkost podle potřeby, je skutečným pomocníkem v domácnosti.

Oceníme i dodatečné vybavení tzv. ionizátorem, který vzduch obohacuje o záporné ionty a nám se mnohem lépe dýchá.

Vonné olejíčky pro aromaterapii jsou vhodné pro některé modely ultrazvukových zvlhčovačů Clean Air Optima.

Vonné olejíčky pro aromaterapii jsou vhodné pro některé modely ultrazvukových zvlhčovačů Clean Air Optima.

FOTO: Gavri (2x)

Co máme vědět před nákupem

Zvlhčovače se od sebe výrazně liší - technologií, vybavením, vzhledem a cenou. Výběr je pestrý, proto je důležité si uvědomit, jak často chceme přístroj používat, co od něho vlastně čekáme, kolik jsme ochotní investovat. Je rozdíl, zda ho spustíme výjimečně, nebo je naším celoročním společníkem.

Speciální model s přirozeným zvlhčováním vzduchu skrze vodní filtr, který zároveň čistí vzduch od větších prachových v částic. Hodí se do vý pokojů a 25 m2.

Speciální model s přirozeným zvlhčováním vzduchu skrze vodní filtr, který zároveň čistí vzduch od větších prachových v částic. Hodí se do pokojů do 25 m2.

Máme-li v interiéru trvale problém se suchým vzduchem, vyplatí se zvolit sofistikované provedení, které nezatěžuje obsluhou a provozem.

Preferujeme dálkové ovládání, možnost nastavení doby fungování, možnost regulovat vlhkost a jako bonus navíc ionizátor.

Zvlhčovač vzduchu AM10 se ovládá dálkově, je schopen měřit teplotu vzduchu i vzdušnou vlhkost, objem nádržky na vodu vystačí na provoz po dobu až 18 hodin. Má vlastní čištění vody pomocí ultrafi alového záření. Cena 14 499 Kč.

Zvlhčovač vzduchu AM10 se ovládá dálkově, je schopen měřit teplotu vzduchu i vzdušnou vlhkost, objem nádržky na vodu vystačí na provoz po dobu až 18 hodin. Má vlastní čištění vody pomocí ultrafialového záření. Cena 14 499 Kč

U všech přístrojů sledujeme hlučnost, protože jsou většinou v ložnici, dětském pokoji či v pracovně. Důležitý je rovněž výkon, velikost nádržky a délka fungování bez nutnosti výměny vody.

Zvlhčovač vzduchu dobře pracuje pouze v uzavřené místnosti, nedáváme ho ani do blízkosti oken, dveří. Patří na zem, nikdy na nábytek.

Tento přístroj je vhodný pro místnosti velké až 35 m2. Je tichý, s regulovatelnou silou zvlhčování. K dostání je v modré a zelené barvě. Cena 999 Kč.

Tento přístroj je vhodný pro místnosti velké až 35 m2. Je tichý, s regulovatelnou silou zvlhčování. K dostání je v modré a zelené barvě. Cena 999 Kč

FOTO: Sencor

Novinkou je digitální ultrazvukový zvlhčovač BU 7500, kde vlhkoměr měří a upravuje vlhkost vzduchu v místnosti. Možná je volba studené i teplé páry, vhodné pro místnosti do velikosti 52 m2, cena 3760 Kč.

Novinkou je digitální ultrazvukový zvlhčovač BU 7500, kde vlhkoměr měří a upravuje vlhkost vzduchu v místnosti. Možná je volba studené i teplé páry, vhodné pro místnosti do velikosti 52 m2, cena 3760 Kč.

FOTO: Bionaire (2x)

Typy zvlhčovačů

Teplou párou: přístroj zvlhčuje vzduch sterilní vodní párou, která vzniká odparem v tenké vrstvě na topném prvku, tzv. filmový var. Vysoká teplota likviduje bakterie, provoz je hygieničtější.

Zvlhčovač vzduchu Bionaire BWM 001 X vytváří viditelnou teplou mlhu, která usnadní dýchání. Vzduch zvlhčuje sterilní teplou párou, má odnímatelnou nádrž a automatické vypnutí při nedostatku vody v nádrži. Vhodný do místností do 45 m2. Cena 2970 Kč.

Zvlhčovač vzduchu Bionaire BWM 001 X vytváří viditelnou teplou mlhu, která usnadní dýchání. Vzduch zvlhčuje sterilní teplou párou, má odnímatelnou nádrž a automatické vypnutí při nedostatku vody v nádrži. Vhodný do místností do 45 m2. Cena 2970 Kč

Zvlhčování ultrazvukové: vytváří z vody malé kapičky, které ventilátor vyfukuje do vzduchu, kde se jejich odparem zvyšuje vlhkost vzduchu. Z přístroje vychází viditelná a rovnoměrná mlha.

Zvlhčovač H17 Y v provedení - kov je vybaven ultrazvukovou objem zásobníku 1,7 l a rozměry 34 x 21 x 15 cm. 1490 Kč.

Zvlhčovač H17 Y v provedení plast - kov je vybaven moderní ultrazvukovou technologií, objem zásobníku 1,7 l a rozměry 34 x 21 x 15 cm. 1490 Kč

FOTO: Gorenje (2x)

Ultrazvukový zvlhčovač Baby BBH 8010 s objemem nádržky 2,3 l, do které lze přidat esenciální látky pro aromaterapii. Vydrží až 7,5 hodin v provozu, produkuje studenou páru, neovlivní teplotu v místnosti. Vhodný do dětského pokoje. Cena 1099 Kč.

Ultrazvukový zvlhčovač Baby BBH 8010 s objemem nádržky 2,3 l, do které lze přidat esenciální látky pro aromaterapii. Vydrží až 7,5 hodin v provozu, produkuje studenou páru, neovlivní teplotu v místnosti. Vhodný do dětského pokoje. Cena 1099 Kč

FOTO: Mall

Chladnou párou: proud vzduchu prochází přes mnohavrstevné vložky s antibakteriální úpravou, ze kterých se odpařuje voda. Ve vložkách se zachycují nečistoty.

Praktický přístroj H 50 DW s objemem vody 5 l je vybaven časovačem, vlhkoměrem, ionizátorem. Velikost š/v/h 29 x 38 x 15,5 cm. Cena 2690 Kč.

Praktický přístroj H 50 DW s objemem vody 5 l je vybaven časovačem, vlhkoměrem, ionizátorem. Velikost š/v/h 29 x 38 x 15,5 cm. Cena 2690 Kč

Když je třeba odvlhčit

Můžeme mít i problém opačný, příliš mnoho vzdušné vlhkosti. Zejména ve starších domech nás může potrápit, protože znehodnocuje potraviny, oblečení.

Rychlým a levným řešením jsou absorpční sáčky různých vůní, které lze umístit do skříní nebo zásuvek. Tkanina na povrchu pytlíčků propouští vlhkost pouze dovnitř a brání jejímu úniku zpět. Sáček vydrží asi 4 až 6 týdnů.

Další možností jsou speciální pohlcovače vlhkosti a zápachu, které fungují na tabletový systém 2 v 1. Pro svůj provoz nepotřebují elektrickou energii, stačí pravidelně měnit absorpční tabletu.

Pohlcovač je vhodný do menších i středních prostor, oceníme ho ve spíži, skříňce na potraviny, ve sklepě nebo v šatně.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: