Oblíbené jsou vliesové tapety z netkané textilie, ale špatnou volbou nejsou ani papírové tapety. Starý dobrý papír je ze všech materiálů pořád nejvíc bio i eko. Také cenově bývají papírové tapety přijatelnější.

Panoramatická vliesová tapeta Ryby rozhodně podpoří dětskou fantazii, značka Coordonne, šířka 350 x výška 270 cm, cena na vyžádání.

Panoramatická vliesová tapeta Ryby rozhodně podpoří dětskou fantazii, značka Coordonne, šířka 350 x výška 270 cm, cena na vyžádání.

„To je fajn hlavně v dětských pokojích, protože vkus dětí se časem změní, a právě nové tapety mohou i ze staršího pokoje vykouzlit zase něco úplně jiného,“ radí Šárka Richtrová z Viabelu.

Tapeta v dětském pokoji navíc udělá dětem radost, pokud je na ní jejich oblíbený motiv, povzbudí jejich fantazii a inspiruje je k tvoření a hře.

Tapeta Harlequin Pink od Ferm Living se díky hravým vzorům hodí hlavně do dětského pokoje, ale i pracovny či chodby, cena 2250 Kč za roli (10 m).

Tapeta Harlequin Pink od Ferm Living se díky hravým vzorům hodí hlavně do dětského pokoje, ale i pracovny či chodby, cena 2250 Kč za roli (10 m).

FOTO: Designville

Tapetová mini historie

První tapety se objevily v Číně několik století před naším letopočtem, jejich základem byl rýžový papír.

Evropané objevili tapety až v 10. století. Nelepili je přímo na zdi, ale zavěšovali je jako gobelíny, případně jimi polepovali dřevěné desky, které následně uchytili ke stěnám.

Hravost a lehkost v pastelových barvách nabízí vliesová tapeta Sky violet, rozměr 0,53 x 10,05 m, cena 1390 Kč.

Hravost a lehkost v pastelových barvách nabízí vliesová tapeta Sky violet, rozměr 0,53 x 10,05 m, cena 1390 Kč.

FOTO: Lavmi (2x)

K největšímu rozmachu tapet došlo v renesanci, a to hlavně v italských Benátkách a Florencii.

Historické tapety odrážely tehdejší vkus a mnohdy šlo o mistrovské kousky: autory kreslených papírových tapet byli i věhlasní umělci jako třeba Albrecht Dürer.

Samolepka Elegang Sand and Grey Trees od výrobce Ambiance za zvýhodněnou cenu 319 Kč.

Samolepka Elegang Sand and Grey Trees od výrobce Ambiance za zvýhodněnou cenu 319 Kč

FOTO: Bonami

Obrazová vliesová tapeta Sunny beach, rozměr 139,5 x 200 cm, cena 2575 Kč.

Obrazová vliesová tapeta Sunny beach, rozměr 139,5 x 200 cm, cena 2575 Kč

Jedním z nejvýznamnějších center výroby tapet se v 18. století stala Velká Británie, později Francie. K předním výrobcům tapet do dětských pokojů dnes patří Španělsko.