Rodinný dům od architekta Ladislava Vašáka vznikl mezi lety 1973 až 1977. Patrová vila je projektovaná na pozemku nad tratí nedaleko městské rozhledny. Už v období mezi dvěma světovými válkami vznikla zahrada s kašnou, schodišti, figurální plastikou ženy a oplocením s branou.

Ladislav Vašák pocházel z nedalekých Vědomic. Jako stavební technik se kromě pedagogické činnosti věnoval projektování. Navrhl řadu rodinných domů na Podřipsku i mimo region.

Chloubou stavby je prostorná terasa.

Chloubou stavby je prostorná terasa.

FOTO: Slavné vily Ústeckého kraje

Dům je umístěn tak, aby se plně využily plusy svažité parcely s výhledem na město. Severní strana vily, orientovaná do okrasné zahrady, se kvůli lákavému výhledu v obou podlažích přímo nabízela k vytvoření teras téměř v celé její ploše.

V patře je navíc terasa doplněna předsunutou pergolou z bílého litého betonu, která vyrovnává mohutnost linie plného zábradlí.

Nákres západní podoby vily.

Nákres západní podoby vily

FOTO: Slavné vily Ústeckého kraje

Pro intimnější propojení interiéru s okolím slouží terasa v západním průčelí, navazující přímo na zimní zahradu, která odděluje společné obytné prostory (kuchyň, jídelnu a obývací pokoj) od ložnic. Pro zvýšení atraktivity posezení je tu umístěn i krb.

Vila je ukázkou samostatné architektonické tvorby Československa sedmdesátých let dvacátého století. Byla navržena v těsné spolupráci s rodinou stavebníka, aby v maximální míře plnila potřeby svých obyvatel a zároveň plně využila originalitu místa pro moderní bydlení.