Před třiceti lety měla rodina na pozemku pouze starou stavební buňku. Tu však majitelé časem proměnili v příjemné víkendové bydlení, kde mohli trávit s dětmi spoustu víkendů a dovolených.

Na počátku loňského roku nebyl dům ještě dokončen, zbývalo nahodit zdi a dotvořit detaily.

Na počátku loňského roku nebyl dům ještě dokončen, zbývalo nahodit zdi a dotvořit detaily.

„Svůj sen jsem si začal realizovat v roce 2009, s nástupem do důchodu. Rozhodl jsem se postavit stavení nové, ale v duchu našich dědů a babiček - jedna sednice, ve které se odehrávalo vše, a jedna či dvě komůrky na přespání (hospodář samozřejmě přespává v sednici). Jako strojař-konstruktér jsem neměl k rýsování daleko. Vzorem pro mě byla obytná část rodného statku,” napsal nám pan Alexandr.

Majitel věnoval při stavbě domu velikou pozornost detailu.

Majitel věnoval při stavbě domu velikou pozornost detailu.

Čtenář postavil cihlový dům, přičemž jako hlavní stavební materiál použil cihly Porotherm o velikosti 44 a 30 na obvodové zdivo a 17,5 a 11 na příčky.

Zvolené moduly mohl kombinovat se systémem Hart Poroton, který si v době stavby dovezl z Německa, protože tak ušetřil. Cena rozhodla i při volbě střešní krytiny, Alexandr použil Bramac - římskou památkovou červenou tašku.

Srdcem nově postavené venkovské chalupy je sednice, kde se odehrává každodenní život. Jejím základním prvkem jsou pak samozřejmě velká kamna.

Srdcem nově postavené venkovské chalupy je sednice, kde se odehrává každodenní život. Jejím základním prvkem jsou pak samozřejmě velká kamna.

Vchodové dveře a okna vyrobil truhlář ze sousední vesnice. Srdcem sednice se pak logicky stala velká, zčásti kachlová kamna.

Venkovský styl je v interiéru zachovaný do posledního detailu. Na míru vyrobená dřevěná okna doplňuje dřevěný nábytek, nechybějí samozřejmě ani přiznané trámy na stropě.

Venkovský styl je v interiéru zachovaný do posledního detailu. Na míru vyrobená dřevěná okna doplňuje dřevěný nábytek, nechybějí samozřejmě ani přiznané trámy na stropě.

V roce 2013 čtenář mohl dokončit fasády stavení, nahodit je a natřít, předtím vytvořil ještě všechny římsy.

V dalších dvou letech se mu podařilo vybudovat dřevník a - jak poznamenává - do roku 2016 „sklouzla” stavba sklípku. I ten navrhl v tradičním stylu, jak jej lidé stavěli v minulých dobách.

Původní stavební buňka a její proměna, které předcházely stavbě nového domu.

Původní stavební buňka a její proměna, které předcházely stavbě nového domu.

„Blatensko bylo krajem ryb a růží a je i krajem bramborářským. Na krajích lesů a polí je mnoho kamenů. Ty jsou v současnosti nejčastěji mým cílem, neboť pochozí a pojezdové cesty realizuji výhradně z nich. Nikdy nevolím beton či zámkovou dlažbu. Prvním ze stromů, které jsem zasadil v sousedství dnešního stavení, je ořešák - dnes desetiletý. Přibývají ovocné stromy a přibudou ještě jehličnany,” plánuje pan Alexandr.

Průběh stavby

Průběh stavby

 V sednici vyrostla pěkná velká kamna.

V sednici vyrostla pěkná velká kamna.

Už nyní je ale na své dílo oprávněně hrdý. O tom, že se mu podařilo postavit dům, který si s původní místní architekturou v ničem nezadá, ho přesvědčují reakce kolemjdoucích a cyklistů, kteří projíždějí po stezce, která vede nedaleko od jeho stavení. S obdivem si Alexandrův dům fotí a jen stěží chtějí věřit, že před nimi stojí novostavba.

Pokroky ve výstavbě domu

Pokroky ve výstavbě domu