Oceněný dům upoutá na první pohled svou nenápadností. Je to především proto, že jeho střecha je na úrovni kolem procházející komunikace a v podstatě i hladiny rybníka, který je hned za silnicí. Aby toho nebylo málo, je střecha objektu ještě zazeleněna.

Stavba má pravidelný tvar kvádru.

Stavba má pravidelný tvar kvádru.

Majitelé si pro svůj dům nalezli po léta nevyužívaný pozemek uprostřed města, doslova na hranici historického jádra, jež je zapsáno na seznam UNESCO.

Jedním z nejzajímavějších rysů domu je jeho nenápadné začlenění do okolního prostředí.

Jedním z nejzajímavějších rysů domu je jeho nenápadné začlenění do okolního prostředí.

Z technického hlediska je dům dřevostavbou, kvůli riziku povodní je ovšem vyzdvižen nad okolní terén na betonové sloupy. Ty v případě kalamity umožní vodě, aby protékala pod domem. V časech klidu je prostor pod domem volně průchozí.

Interiér dřevostavby je řešen ve světlých barvách, bílou výmalbu doplňuje dřevo ve své přírodní podobě.

Interiér dřevostavby je řešen ve světlých barvách, bílou výmalbu doplňuje dřevo ve své přírodní podobě.

Stavba, jež se dostala mj. i do finále posledního ročníku soutěže Pasivní dům roku, má tvar kvádru o rozměrech 19 x 7 x 4 m. Svým obyvatelům nabízí obytnou plochu velkou 90 m2.

Majitelé dům postavili během dvou let společně s partou přátel, a to v kvalitě splňující požadavky na pasivní budovy.

Dům majitelé postavili v kvalitě spolňující nároky na energeticky pasivní stavby.

Dům majitelé postavili v kvalitě splňující nároky na energeticky pasivní stavby.

Fasáda je obložena dřevem ze sibiřského modřínu. Tento materiál architekt vybral jako vzpomínku na původní dřevěné mlýnské domky, které na daném místě stávaly v minulém století.

Dům má celkovou plochu podlah 90 čtverečních metrů.

Dům má celkovou plochu podlah 90 čtverečních metrů.

„Minimalistický rodinný dům je postaven z přírodních i tradičních materiálů a díky střeše, kterou pokrývá zeleň, dokonale splývá s krajinou pod hrazeným přepadem rybníka. Dřevostavba, která souzní s geniem loci a zároveň respektuje historickou zástavbu města, je ukázkovým konceptem pro bydlení na zdánlivě nevyužitelném pozemku," oceňují na vítězném projektu organizátoři soutěže.

Úzkou chodbu opticky zvětšují zrcadla.

Úzkou chodbu opticky zvětšují zrcadla.

O soutěži
Soutěž E.ON Energy Globe patří k nejvýznamnějším oceněním v oblasti ekologie v ČR. Od roku 2008 jsou takto u nás oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence přilákala bezmála 2000 projektů. Tradičními kategoriemi jsou: Obec, Firma, Mládež a Kutil. Letos poprvé přibyla také kategorie Stavba. V letošním roce bylo do soutěže přihlášeno 307 projektů z celé republiky, do kategorie Stavba pak 50 z nich. O vítězi v každé kategorii i o celkovém vítězi ročníku rozhoduje veřejnost.