Jedním z posledních projektů Zahy Hadid bude komplex Central Business District v Praze. Nabídne hlavně komerční plochy, kanceláře a rezidenční bydlení.

Oblast mezi Masarykovým nádražím a Florencí tak dostane novou architektonickou dominantu, která má propojit Prahu 1, 3 a extrémně se rozvíjející kancelářskou oblast v Karlíně.

Nebudou chybět ani proslulé futuristické organické linie staveb. Podle Craiga Kinera, který se na projektu podílí, by měly budovy respektovat místní prostředí, ale také ho rozvíjet.

Takto by měly vypadat nové ulice v lokalitě.

Takto by měly vypadat nové ulice v lokalitě.

FOTO: Penta Investments

Komplex bude vznikat pro středoevropskou investiční společnost Penta. Společnost už v této lokalitě nechala postavit Florentinum. [celá zpráva]

Hadid navrhla i bytový komplex v Bratislavě

Právě pro Pentu má vzniknout i rezidenční bydlení nedaleko centra v Bratislavě. Projekt je momentálně v přípravné fázi.

Po dokončení první etapy a výstavby tří domů by mělo vzniknout zhruba 800 bytů.

Zaha Hadid pro Pentu navrhla i projekt Čulenova v Bratislavě, který má vzniknout v Bratislavě. Půjde o obytné budovy.

Zaha Hadid pro Pentu navrhla i projekt Čulenova, který má vzniknout v Bratislavě. Půjde o obytné budovy.

FOTO: Penta Investments

Ateliér Zaha Hadid Architects taktéž vyhrál soutěž na architektonickou podobu Sberbank Technoparku v Moskvě.

V oblasti, která je považována za ruské Silicon Valley, nechybí prostor pro laboratoře a areály rozvíjejícího se IT, biomedicíny, jaderných a kosmických inovací aj.

Sberbank Technopark poskytne zázemí pro pracovníky věnující se inovacím banky v oblasti IT. Architektura by měla v tomto případě podpořit jejich kreativitu. Stavba by měla začít vznikat zhruba za rok a půl.

Ateliér Zaha Hadid Architects v dubnu vyhrál výběrové řízení na Sberbank Technopark v Moskvě.

Ateliér Zahy Hadid v dubnu vyhrál výběrové řízení na Sberbank Technopark v Moskvě.

FOTO: Zaha Hadid Architects

Na konci dubna byl slavnostně otevřen i nový námořní terminál Salerno Maritime v Itálii, který je součástí sociální, ekonomické a environmentální regenerace města Salerno. Ateliér vyhrál soutěž na jeho realizaci v roce 2000.

Působivá asymetrická stavba nabízí dostatek ochrany před sluncem v lokalitě a nabízí příjemné prostředí při čekání na další dopravu. V noci působí nasvícený terminál jako netypický maják.

Nedávno byl otevřen i terminál Salermo Maritime Terminal v Itálii.

Nedávno byl otevřen i Salerno Maritime Terminal v Itálii.

FOTO: Helene Binetová

Započala také stavba dalšího pavilonu NürnbergMesse. Pavilon 3C pro jednu z největších světových výstavních společností s portfoliem více než 120 národních a mezinárodních výstav a kongresů bud dalším pokračováním práce pro tuto společnost v Norimberku. Dokončení haly je naplánováno na konec roku 2018.

Stavba NürnbergMesse Hall 3C vzniká jako velkolepé výstavní centrum.

Stavba NürnbergMesse Hall 3C vzniká jako velkolepé výstavní centrum.

FOTO: Heiko Stahl

Jedním z posledních projektů slavné architektky bylo také horolezecké muzeum Messner Mountain Museum. Futuristická stavba vznikla na vrcholku hory a ozvláštnila přírodní scenerii. [celá zpráva]

Architektka Zaha Hadid je rozhodně zárukou vzniku kvalitní architektury. Byla držitelkou Pritzkerovy ceny, které se také přezdívá Nobelovka za architekturu. Navrhla nejen řadu skvělých staveb, věnovala se i designérské činnosti. [celá zpráva]