Pablo Serrano Elorduy a Blanca Elorduy ze studia Dom Arquitectura dostali za úkol zrekonstruovat starobylé kamenné stodoly, hospodářské budovy a stáje pro dobytek, které byly majetkem rodiny po několik generací, a vytvořit z nich domov a místo, kam by si rodinní příslušníci mohli zvát své přátele.

Světlo a otevřené průhledy jsou základními prvky. Hlavní roli ale mají původní dřevěné trámy a kámen.

Světlo a otevřené průhledy jsou základními prvky. Hlavní roli ale mají původní dřevěné trámy a kámen.

FOTO: www.modernibyt.cz

Do oblasti, která je krásná svou krajinou a v níž množství slunečního svitu překračuje průměrné hodnoty, tak přibylo místo, kde se snoubí moderní design a technologie s kouzlem starých pevných kamenných stěn, z nichž dýchají dávné příběhy.

Krása kamenných stěn a originálních trámů je natolik nepřehlédnutelné, že není potřeba volit výrazné doplňky. Bílá, šedá a minimalistické linie nábytku tvoří základ části domu, která slouží hostům.

Krása kamenných stěn a originálních trámů je natolik nepřehlédnutelná, že není potřeba volit výrazné doplňky. Bílá, šedá a minimalistické linie nábytku tvoří základ části domu, která slouží hostům.

FOTO: www.modernibyt.cz

Stěny moderně pojatého interiéru dekorují staré dřevěné dveře, zavěšené na osvětleném trámu. Další hra se světly tentokrát prospívá hlavně zachovalému trámovému stropu.

Stěny moderně pojatého interiéru dekorují staré dřevěné dveře, zavěšené na osvětleném trámu. Další hra se světly tentokrát prospívá hlavně zachovalému trámovému stropu.

FOTO: www.modernibyt.cz

Co bylo vaším cílem, když jste začali s rekonstrukcí?

Pablo: Výzvou bylo poradit si s letitými budovami a vnést do nich současné moderní zařízení, které by bylo pro velkorysý, otevřený prostor jednoznačným přínosem. Chtěli jsme vhodně a citlivě zkombinovat tradiční materiál s moderními prvky.

Bělená podlaha je spojujícím prvkem celého interiéru. Minimum nábytku a absolutní funkčnost vybavení umožňují vyniknout otevřenosti a lehkosti prostoru.

Bělená podlaha je spojujícím prvkem celého interiéru. Minimum nábytku a absolutní funkčnost vybavení umožňují vyniknout otevřenosti a lehkosti prostoru.

FOTO: www.modernibyt.cz

Řešení schodiště je dokonalé. Přísně strohý kov je zpracovaný se stejnou lehkostí, jakou Blanca Elorduy prokázala při zařizování celého domu.

Řešení schodiště je dokonalé. Přísně strohý kov je zpracovaný se stejnou lehkostí, jakou Blanca Elorduy prokázala při zařizování celého domu.

FOTO: www.modernibyt.cz

Na co kladli při rekonstrukci největší důraz majitelé?

Pablo: Vždycky, když se pouštíme do rekonstrukce, shodneme se s majiteli na tom, že chceme zachovat podstatu místa. U tohoto projektu jsme tedy ctili postavení dřeva a kamene jako hlavní substance a ponechali jsme mu v interiéru hlavní roli, tak jak si zaslouží.

Originální stavební prvky jsou nad schodištěm znovu použity k dekoraci a k připomenutí starobylosti domu.

Originální stavební prvky jsou nad schodištěm znovu použity k dekoraci a k připomenutí starobylosti domu.

FOTO: www.modernibyt.cz

Narazili jste při rekonstrukci na nějaké technické těžkosti nebo problémy?

Pablo: Při každé rekonstrukci narazíte na mnohem více potíží, než když stavíte nový projekt, a setkáte se s nečekanými komplikacemi. V případě tohoto domu jsme opravovali a restaurovali kamennou fasádu a venkovní trámy.

Snažili jsme se používat přírodní materiály z dané oblasti, například použitý kámen z blízké vesnice, abychom nezanechali v místě žádné negativní stopy, alespoň ne dlouhodobé.

Hlavní ložnice je zařízena ve světlých tónech jako komplexní budoár s koupelnou a příslušenstvím. Nechybí ani ikonické lampy Tolomeo od značky Artemide.

Hlavní ložnice je zařízena ve světlých tónech jako komplexní budoár s koupelnou a příslušenstvím. Nechybí ani ikonické lampy Tolomeo od značky Artemide.

FOTO: www.modernibyt.cz

Co bylo základním principem, kterým jste se řídili při zařizování interiéru?

Blanca: Řídili jsme se stejným principem jako při každém projektu. Zevrubně jsme si prohlédli místo, prostudovali si jeho přírodní potenciál i architekturu, vzali jsme do úvahy orientaci domu, výhledy do krajiny a samozřejmě jsme se zblízka seznámili s klienty.

Je důležité znát jejich každodenní zvyky, chování, preference, denní režim, abychom pochopili, v jakém interiéru se budou cítit dobře.

Zastřešené terasy nabízejí odpočinek v mezi chladivými kamennými stěnami a nádherný výhled do zeleně Zastřešené terasy nabízejí odpočinek mezi chladivými kamennými stěnami a nádherný výhled do zeleně.

Zastřešené terasy nabízejí odpočinek mezi chladivými kamennými stěnami a nádherný výhled do zeleně.

FOTO: www.modernibyt.cz

S těmito informacemi a podklady jsme potom začali pracovat na projektu a předkládat majitelům naše návrhy. V tomto případě nám šlo především o to, vytvořit útulný, hřejivý prostor, který bude ladit s venkovským základem a katalánskou krajinou.

Venkovní kuchyň je vybavena jednoduchými dřevěnými lavicemi.

Venkovní kuchyň je vybavena jednoduchými dřevěnými lavicemi.

FOTO: www.modernibyt.cz

Na severní straně údolí s úchvatným výhledem na pohoří Cadi, uprostřed polí a voňavých pastvin, teď velkými prosklenými okny svítí do tmy nádherný čtverec budov, jejichž kamenná fasáda vyvolává pocit nekonečného bezpečí a jejichž interiér je dokonale pojatou fúzí rustikálního obalu a minimalistické náplně z toho nejlepšího, co moderní design nabízí.

Zemědělská a nepříliš hustě osídlená oblast La Cerdanya nabízí plno přírodních krás i urbanistických skvostů.

Zemědělská a nepříliš hustě osídlená oblast La Cerdanya nabízí plno přírodních krás i urbanistických skvostů.

FOTO: www.modernibyt.cz

Pablo Serrano Elorduy navštěvoval kurzy u Carlose Ferratera, u něhož následně během roku 2003 pracoval. Studium architektury dokončil na ETSA v Barceloně roku 2004 a v roce 2005 pracoval v Londýně. Roku 2009 založil architektonické studio a od té doby pracuje na projektech po celém světě.
Blanca Elorduy vystudovala bytový design na škole Escuela Llar de Interiorismo, kde v roce 1972 promovala a kde později učila. Zabývá se nejen interiérovým designem, ale i zahradní architekturou.

Martina Paulová, www.modernibyt.cz