Paní Paciuszková přitom neudělala s ananasem nic výjimečného. Z ovoce, které s rodinou snědli před šesti lety, odkrojila vršek a na zkoušku jej zasadila. Květináč pak umístila na parapet okna, a starala se o něj, jako o běžnou pokojovou rostlinu. Udržovala ho ve zdraví a snažila se, aby vypadal hezky.

Hrdá babička s vlastnoručně vypěstovaným ananasem

Hrdá babička s vlastnoručně vypěstovaným ananasem

FOTO: Profimedia.cz

„Po léta se nic nedělo, až před několika týdny se náhle objevil fialový květ. Když rostlina odkvetla, bulva, která po květu zbyla, se začala zvětšovat. Řekla jsem si ´no vida´, ale nechala jsme to být a jen jsem dál pravidelně zalévala. O pár týdnů později začala mít bulva tvar ananasu," citují britské deníky šestašedesátiletou pěstitelku.

O plody svého šestiletého úsilí se paní Paciuszková rozdělila se svými vnoučaty.

O plody svého šestiletého úsilí se paní Paciuszková rozdělila se svými vnoučaty.

FOTO: Profimedia.cz

Ananas, který Britka nakonec sklidila, měl v průměru více než deset centimetrů. Na rozdíl od plodů kupovaných běžně v krámě měl ten domácí poněkud tmavší odstín, byl více dohněda.

Když jej paní nakrájela na plátky a společně se svými vnoučaty ochutnala, byl nádherně šťavnatý a báječně sladký. S rodinou se shodli na tom, že doma vypěstovaný ananas je mnohem lepší, než kterýkoli kupovaný, který dosud měli.

Ananas byl o něco tmavší než ty z obchodu, ale také šťavnatější a sladší.

Ananas byl o něco tmavší než ty z obchodu, ale také šťavnatější a sladší.

FOTO: Profimedia.cz

Zkuste si také vypěstovat svůj ananas

Pokud jsme vás navnadili a chtěli byste si ananas také vypěstovat, není to zase tak složité. Základem je vybrat si pěkný, zdravý plod, který není ani příliš nezralý, ale také přezrálý. Musíte odříznout jeho vršek, seříznout listovou růžici, zbavit ji přebytečné dužniny a nechat týden zaschnout v otočené poloze s listy dolů.

Po zaschnutí dejte růžici do vody, ale tak, aby střed listů nebyl pod hladinou. (Pomoci si lze vhodně zvolenou šířkou sklenice, nebo párátky zapíchnutými do růžice ze stran.) Po několika dnech až týdnech vyraší zespodu, tam kde býval plod, kořínky. Když jsou dlouhé několik centimetrů, je čas ananas zasadit do květináče se zeminou. Doporučuje se lehká zahradní zemina s 30procentním podílem organické hmoty.

Ananas vyžaduje teplo a spoustu světla. V zimě jej proto vezměte určitě do bytu. Doporučená zálivka je jednou týdně, hnojit je dobré středně silným hnojivem dvakrát za měsíc.

Pro ananasy pěstované v našich zeměpisných šířkách bývá typické, že poněkud otálejí s plozením. Existuje proto několik triků, jak rostlinu přimět ke kvetení. Některé spoléhají na použití chemikálií, nám se ovšem zalíbila ryze přírodní cesta.

Zkuste umístit do bezprostřední blízkosti rostliny několik zralých jablek. S pokusy začněte brzy zjara, aby se plody vyvíjely během léta, kdy je nejvíce teplo. Sklízet je budete - podle velikosti rostliny a plodu - na podzim až v zimě.