Manželé Očadlíkovi dlouhá léta žili jako nájemníci v městském bytě. Ale s vyhlídkou na dobu strávenou v důchodu a vnoučata se rozhodli to, čemu říkají domov, radikálně změnit.

Sezení pod lucernami střeží samorostlí a kovoví ochránci, rostliny v květináčích se mění podle ročních období.

Sezení pod lucernami střeží samorostlí a kovoví ochránci, rostliny v květináčích se mění podle ročních období.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Přáli si více vlastního osobitého prostoru a čerstvý vzduch. To si před čtyřmi lety beze zbytku splnili. Dnes se těší z krás, které jim příroda každý den pokládá doslova na práh.

Dřevo ze severu hřeje

Při výběru stavební firmy byl pro ně důležitý poctivý lidský i řemeslný přístup. A kvalita materiálů. Srub je řešen podle jednoho z řady typů, které firma nabízí, ale je přizpůsoben potřebám a nápadům rodiny.

Na betonové základové desce vyrostla během tří měsíců stavba z borovice vejmutovky. Řemeslníci stavěli už z hotového ošetřeného materiálu dovezeného z Finska.

Již u vstupních dveří víte, co je pro majitele důležité.

Již u vstupních dveří víte, co je pro majitele důležité.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Polární borovice nabízejí velmi odolný materiál, však také rostou v pásu širokém zhruba 100 km nad a pod polárním kruhem. Svými vlastnostmi patří mezi nejtrvanlivější a nejodolnější měkké dřeviny.

Veškeré použité dřevo je z výroby ošetřeno přípravkem na bázi pryskyřice, takže vlhkost, dřevokazní škůdci ani plíseň nemají šanci.

Retro komody u vstupu do koupelny

Retro komody u vstupu do koupelny

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Dřevo izoluje teplo, jeho trvanlivost zaručuje vysoký obsah živice. Má příjemnou barvu, texturu i vůni. Zabraňuje víření prachu, dokonce odrazuje hmyz.

Voňavý dům s krbem

Srub má sedlovou střechu typickou pro horské oblasti, s pultovým vikýřem se dvěma okny, takže je v místnostech v patře dostatek světla.

Oproti původnímu návrhu se rozhodli majitelé domu rozšířit obytnou část na úkor otevřené venkovní verandy a její polovinu využili pro vstupní chodbu a WC. Tím zároveň dosáhli větší ložnice.

Krb zezadu vyhřívá okolí jídelního stolu a kuchyň. Z přední části směřující do obývací zóny dobře vidíme jeho tři stupně s průduchy.

Krb zezadu vyhřívá okolí jídelního stolu a kuchyň. Z přední části směřující do obývací zóny dobře vidíme jeho tři stupně s průduchy.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Vstupní prostor je dostatečně velký – stylovou lavicí a stolem láká k posezení i v zimě. Paní domu vybavila verandu lucernami, samorosty a přírodními květináči s vřesem. U vchodu je také zvon, kterým se návštěva může ohlásit.

Prostor kuchyně a obývací část odděluje stropní překlad.

Prostor kuchyně a obývací část odděluje stropní překlad.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Srdcem domu je obývací místnost, která volně přechází v jídelnu s kuchyňskou linkou. V zimě tu sálá krb se třemi průduchy. Na míru ho vyrobil místní kamnář z rodinné firmy Krby Jucha. Krb je obklopený dekoracemi pro štěstí, vzpomínkami na cesty i na hezké chvíle. Dřevěné trámy v místnosti vynikají krásnou texturou, prostor působí vzdušně, všude voní dřevo.

Schodiště do patra je rovněž zhotoveno na míru, kvůli šikmině střechy má odstup od stěny, takže působí jakoby volně zavěšené v prostoru. Pod ním je místo pro komody.

Celodřevěné dvouramenné schodiště

Celodřevěné dvouramenné schodiště

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V patře jsou dva pokoje, nábytek pod šikminou umocňuje útulnost podkroví. Jeden pokoj je větší, nikou rozdělený na pracovní prostor a místo pro spaní. Zastřešená terasa v patře pak nabízí lenošení i pohyb na čerstvém vzduchu.

Podkrovní obývací pokoj. Skříňky pod šikminou jsou vyšší, takže za nimi vznikl úložný prostor.

Podkrovní obývací pokoj. Skříňky pod šikminou jsou vyšší, takže za nimi vznikl úložný prostor.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Stavební zajímavosti

Stavební materiál z polární borovice vyniká vysokou objemovou stálostí při sesychání. Přesto se drobným pohybům v konstrukci zamezuje využitím trámů a kulatin lepených přírodní pryskyřicí léty proti sobě, vysušených zhruba na 12 % vlhkosti.

Druhý pokoj v patře – pracovna s vikýřem

Druhý pokoj v patře – pracovna s vikýřem

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Konstrukční prvky (otvory pro okna, dveře, opěrné trámy) mají předpřipravený prostor na porovnání stěn – obvykle je to 5 cm na patro. Proto firma použila kluzké kování krovu, aretační šrouby stojatých prvků a tepelně izolované dilatační mezery mezi okny a dveřmi.

Srub, nebo roubenka?
Finský srub je postaven z kulatiny nebo lepených trámů, výhradně za použití dřeva severské borovice.
Kanadský srub je z kulatin smrkových a modřínových kmenů.
Roubenka je dřevěná konstrukce z opracovaných hranolů.

Čtyřstranně opracovaný srub je z lepeného i masivního dřeva, styky srubů zabezpečují odvod srážkové vody. Spoje chrání těsnicí profily proti vniknutí vzduchu. Mají propracovaný systém rohových styků, ostění okenních a dveřních otvorů a všech uzlových detailů.

Roubená stěna o průměru 120 mm má vnitřní zateplení (minerální vlna) a palubkové obklady. Trámy jsou spojeny na pero a drážku s vyplněnými spárami. Okna s dvojsklem jsou dřevěná, jde o originály z Finska.

Květináče jsou z přírodních materiálů.

Květináče jsou z přírodních materiálů.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Otevírají se směrem ven, takže když venku pořádně fouká, okno se ještě více přimáčkne k rámu.

Napište nám
Postavili jste dům nebo rekonstruovali byt a rádi byste se pochlubili?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.