„Po první prohlídce bytu jsem věděla, že některé zdi vybourám, koupelnu že spojím s wc a bude v ní vana. Bohužel architekti, kterým jsem projekt zadala, vanu zamítli, že se do tak malého prostoru nevejde,“ píše Iva. Nakonec si koupelnu navrhla sama. I s vanou. „Koupelna je sice maličká, ale vanu mám,“ pochvaluje si.

Velký podíl úložného prostoru v bytě zabírá knihovna.

Velký podíl úložného prostoru v bytě zabírá knihovna.

Důležitým a hezky oživujícím prvkem domácnosti jsou květiny.

Důležitým a hezky oživujícím prvkem domácnosti jsou květiny.

Další úpravu si žádala kuchyň. V té zazdila okno, kvůli němuž nebylo možné instalovat horní skříňky. Tím ovšem práce teprve začala. Hlavním bodem úprav a prakticky celé rekonstrukce garsonky bylo zbourání nosné zdi, která tuto místnost oddělovala od pokoje.

Zdlouhavé papírování se vyplatilo, propojení kuchyně s hlavní místností bytu se povedlo.

Zdlouhavé papírování se vyplatilo, propojení kuchyně s hlavní místností bytu se povedlo.

Kuchyňský kout je zařízen prakticky a proteplen pastelovými odstíny oranžové.

Kuchyňský kout je zařízen prakticky a proteplen pastelovými odstíny oranžové.

Je zřejmé, že takový zásah nemohla Iva provést sama o své vůli, byť je byt v nejvyšším poschodí domu. K této úpravě, po níž z bytu zmizel velký kontejner vybouraného materiálu, potřebovala posudky a schválení od statiků i od stavebního úřadu.

Jak Iva lakonicky shrnuje, na konci celého martyria měla doma téměř půl metru vysoký stoh dokumentů a žádala zhruba o dvě desítky razítek. Souhlasit kromě toho museli také ostatní majitelé bytů v domě. Vše se ale nakonec podařilo.

Zákoutí s pracovním stolem čekají ještě úpravy.

Zákoutí s pracovním stolem čekají ještě úpravy.

Strop v místě vybourané nosné zdi podpírá železná konstrukce. Iva si rovněž nechala vyzdít příčku mezi kuchyní a koupelnou, neboť ta původní během bourání nosné zdi sama spadla. Do chodby, kam směřovalo patero dveří, nyní ústí pouze dvoje - vstupní a z koupelny.

V útlé koupelně má každý předmět své přesně stanovené místo, ale vana se nakonec vešla.

V útlé koupelně má každý předmět své přesně stanovené místo, ale vana se nakonec vešla.

Do stavebních úprav Iva zahrnula rovnou už také výměnu veškerých rozvodů elektřiny a plynu. Díky propojení s pokojem mohla v kuchyni zrušit ústřední topení, kde tak ušetřila něco z vzácného místa. Při nové dispozici tuto místnost snadno vytopí z pokoje.

„Z původního bytu nakonec zůstala jen šatní skříň na chodbě, ale i tu si chci nechat časem udělat na míru, společně se skříňkou nad pracovním stolem,“ uzavírá čtenářka.

Původní dispozice bytu

Původní dispozice bytu

Nová dispozice bytu

Nová dispozice bytu

Čtenářka dostala byt v neutěšeném stavu a s dispozicí, kterou se rozhodla změnit. Na snímku je nosná zeď, kterou bylo třeba vybourat.

Čtenářka dostala byt v neutěšeném stavu a s dispozicí, kterou se rozhodla změnit. Na snímku je nosná zeď, kterou bylo třeba vybourat.