Dřez je nedílnou součástí kuchyňské sestavy a musí do ní zapadnout jako kamínek do mozaiky. Měl by se perfektně hodit stylem, tvarem, velikostí, materiálem a odstínem.

U dřezu se odehrává zhruba 60 % všech prací v kuchyni. Není to jen místo na oplachování, ale i šikovná pracovní deska s profilovaným prkénkem, na které lze nakrájet zeleninu. Na odkapání surovin slouží různé nerezové mističky.

U dřezu se odehrává zhruba 60 % všech prací v kuchyni. Není to jen místo na oplachování, ale i šikovná pracovní deska s profilovaným prkénkem, na které lze nakrájet zeleninu. Na odkapání surovin slouží různé nerezové mističky.

Dřez proto vybíráme až v poslední fázi, kdy už máme jasno, jak bude naše nová kuchyň vypadat.

Nezapomeneme v souladu s dřezem volit i baterii a praktické doplňky: odkapávací misky, krájecí dřevěné desky, které přesně pasují na velikost dřezu, drátěné koše na nádobí, ale třeba i dávkovač saponátu.

Nerezový dřez s odkapávací plochou je praktický, tento materiál odolává vysoké teplotě a nevadí mu ani odložený horký hrnec. Nerez se dobře udržuje v čistotě, v případě tvrdé vody ale mohou být vidět zaschlé kapky.

Nerezový dřez s odkapávací plochou je praktický, tento materiál odolává vysoké teplotě a nevadí mu ani odložený horký hrnec. Nerez se dobře udržuje v čistotě, v případě tvrdé vody ale mohou být vidět zaschlé kapky.

Ceny dřezů začínají zhruba na 2000 Kč, ale umí se vyšplhat i hodně přes dvacet tisíc. Určitě se vyplatí investovat do kvality, ale nemusíme hned pořizovat nejdražší výrobek.

Stačí sledovat cenově výhodné sety, kde se dřez prodává „v jednom balíčku“ i s baterií a oba produkty pak vyjdou zhruba kolem 5000 Kč.

Výběr materiálu

Velmi oblíbená je chromniklová ocel (nerez), která je odolná vůči korozi, poškrábání, nevadí jí vysoké teploty. Nerez se skvěle čistí, ale mohou na něm být patrné zaschlé kapky od vody.

Nabízí tři varianty povrchové úpravy: hladká, jemná mikrostruktura a hrubší tkaná struktura. Vyrábí se v provedení lesk či mat, ten je praktičtější na údržbu.

Luxusní nerezový jednodřez s odkapem a malým dřezem, vhodný pro horní montáž i pro zabudování do roviny, spodní skříňka od 600 mm. Má antibakteriální vrstvu , která chrání dřez před bakteriemi. Vítěz soutěže Red Dot Design Award 2013, cena 17 250 Kč.

Luxusní nerezový jednodřez s odkapem a malým dřezem, vhodný pro horní montáž i pro zabudování do roviny, spodní skříňka od 600 mm. Má antibakteriální vrstvu, která chrání dřez před bakteriemi. Vítěz soutěže Red Dot Design Award 2013, cena 17 250 Kč.

FOTO: FRANKE (3x)

Sklo – nerez je elegantní kombinace, hodí se do ryze moderních kuchyní. Sklo je pevné, nadčasové, dobře se udržuje. Skvěle vypadá varianta černé nebo bílé sklo s nerezovou vaničkou.

Granitové dřezy a jim podobné kompozitní materiály obvykle tvoří z 80 % křemičitý písek (žula) a z 20 % jde o polymerovou pryskyřici. Granit je žádaný materiál, který se nabízí v různých barevných odstínech a lze s ním kreativně pracovat.

Odolá krátkodobým teplotám do 280 °C. Je hladký, příjemný na dotek, perfektně se čistí a udržuje, je odolný vůči skvrnám a poškrábání.

Fragranitový jednodřez s odkapovou plochou, spodní skříňka od 450 mm, dostupný v 8 barevných odstínech, cena 9540 Kč.

Fragranitový jednodřez s odkapovou plochou, spodní skříňka od 450 mm, dostupný v 8 barevných odstínech, cena 9540 Kč.

Tectonite je novodobý syntetický materiál s báječnými užitnými vlastnostmi. Jeho speciální povrch s příměsí skelných vláken zajišťuje odolnost a pevnost.

Materiál je 100% recyklovatelný, poškrábání je nemožné, chemikálie a kyseliny, různé čisticí prostředky mu nevadí.

Tectonitový dřez s odkapávací plochou a malým dřezem, spodní skříňka od 600 mm, dřez má designově skrytý přepad, dostupný ve 4 barevných provedeních (černá, hnědá, kávová, bílá). Cena 5358 Kč

Tectonitový dřez s odkapávací plochou a malým dřezem, spodní skříňka od 600 mm, dřez má designově skrytý přepad, dostupný ve 4 barevných provedeních (černá, hnědá, kávová, bílá). Cena 5358 Kč

Keramika je osvědčený materiál hezký na pohled i dotek, snadno se udržuje. Má jemné kontury, atraktivní barvy, je odolný proti kyselinám, poškrábání i skvrnám.

Dvojitý dřez, materiál glazovaná keramika, délka 83 cm, hloubka 66 cm, výška 25 cm. Cena 4340 Kč.

Dvojitý dřez, materiál glazovaná keramika, délka 83 cm, hloubka 66 cm, výška 25 cm. Cena 4340 Kč

FOTO: IKEA

Velikost a tvar podle typu sestavy

Velikost a tvar dřezu je potřeba sladit s velikostí a stylem kuchyně. Velikost se volí podle rozměru dřezové skříně, do níž se bude vsazovat, obvykle jde o 60 cm. Tvary jsou různé: hranaté, některé jsou zaoblené, kulaté, rohové.

Někdo chce využít tzv. hluché místo na pracovní desce a pořídí si rohový dřez. Zde nerez s odkapávací plochou, cena 2899 Kč.

Někdo chce využít tzv. hluché místo na pracovní desce a pořídí si rohový dřez. Zde nerez s odkapávací plochou, cena 2899 Kč

FOTO: OBI (2x)

Můžeme mít i jednoduchý jednodřez, nebo praktičtější dvojdřez, ve kterém se lépe třídí suroviny, oplachuje a odkládá nádobí. Příjemná je i odkapávací plocha nebo krycí pojížděcí deska, která je vlastně další pracovní plochou.

Jednoduchý kulatý dřez pro singl domácnost. Průměr 43,6 cm, materiál nerez, cena 1799 Kč.

Jednoduchý kulatý dřez pro singl domácnost. Průměr 43,6 cm, materiál nerez, cena 1799 Kč

Montáž

Dřez lze montovat do roviny nebo pod desku. Kompozitní a přírodní materiály se obvykle hodí k dřezům pod pracovní desku. Je to oblíbená varianta, decentní na pohled, nezmenšuje velikost pracovní desky.

Komfortní dřez má hloubku minimálně 190 mm, v mělkých dřezech se hůře oplachují pekáče a větší nádobí. Důležité je ale vybrat dřez i v závislosti na naší výšce, abychom se při mytí nehrbili.

Komfortní dřez má hloubku minimálně 190 mm, v mělkých dřezech se hůře oplachují pekáče a větší nádobí. Důležité je ale vybrat dřez i v závislosti na naší výšce, abychom se při mytí nehrbili.

FOTO: SIKO

Dřez do roviny s pracovní deskou je naopak na pohled více nápadný, drobky a nečistoty lze přímo z odkapávací plochy spláchnout do výlevky.