Hlavní obsah
Bílkova vila se na konci září znovu otevře veřejnosti. Foto: Kateřina Severová , Právo

Zrekonstruovaná Bílkova vila se opět otevře veřejnosti 24. září

Zrekonstruovaná Bílkova vila na Hradčanech se otevře 24. září, 100 let po svém vzniku. Opravy budovy začaly v roce 2008. Vila patří od roku 1962 Praze, od roku 1963 ji spravuje Galerie hl. města Prahy. Vila s ateliérem byla postavena podle návrhu sochaře a architekta Františka Bílka (1872 až 1941), jednoho z nejvýraznějších představitelů expresivního pojetí secesního symbolismu.

Bílkova vila se na konci září znovu otevře veřejnosti. Foto: Kateřina Severová , Právo
Zrekonstruovaná Bílkova vila se opět otevře veřejnosti 24. září

Dvoupodlažní budova se nachází v Mickiewiczově ulici na místě zbořených městských hradeb. Měl tam původně vzniknout urbanistický celek ve stylu anglických zahradních měst.

Vila z roku 1911 se dochovala v podstatě v původním stavu. Před lety byla obnovena měděná střešní krytina a doplněno zateplení. Rekonstrukcí prošlo podkroví, zmodernizována byla kotelna. V posledních dvou letech se pracovalo na opravách rozvodů elektřiny, vzduchotechniky a klimatizace. Rekonstrukce se dočkala i zahrada.

Novou expozici vily vytvořil historik umění Petr Wittlich, kurátorkou projektu je Sandra Baborovská. K expozici vyjde publikace, kterou graficky upravil Robert V. Novák. Ve vile otevře galerie rovněž Bílkovo centrum, ve kterém budou badatelům zpřístupněny významné archiválie týkající se umělcova života.

Bílkovu vilu, stejně jako ostatní díla Františka Bílka, charakterizuje symbolické propojení přírodního a duchovního světa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků