Hlavní obsah
Radniční blok budov na náměstí ve Žluticích. Foto: Rudolf Voleman, Právo

Žlutice vedou diskuse o obnově náměstí

Ve Žluticích si vedení radnice, ale i široká veřejnost lámou hlavu nad tím, jak naložit se stávající nevzhlednou podobou Velkého náměstí v historickém centru města.

Radniční blok budov na náměstí ve Žluticích. Foto: Rudolf Voleman, Právo
Žlutice vedou diskuse o obnově náměstí

Hotové jsou dvě studie, které navrhují vrátit náměstí historickou podobu, ale názory na budoucí vzhled centra města jsou stále natolik rozdílné, že vznikne zřejmě ještě jedna studie.

„Nechceme v zastupitelstvu silou převahy hlasů rozhodnout o způsobu řešení,“ uvedl žlutický starosta Václav Slavík (nez.), podle kterého diskusi nad podobou náměstí vyvolaly vloni ukončené restaurátorské práce na dominantě centra města, tedy morovém sloupu.

„Okolí sloupu je nešťastné. Z jedné strany asfaltový chodník a z druhé středová komunikace. Okolo přerostlá a neudržovaná zeleň,“ popisoval starosta.

Názory na změnu se ale různí. „Nechali jsme si proto od prestižního ateliéru vypracovat studii ve dvou variantách,“ konstatoval Slavík. První z nich podle něj vrací Velké náměstí ve Žluticích do původní podoby jakéhosi vydlážděného prostoru někdejšího tržiště. „Druhá varianta počítá s výsadbou dvou řad stromů,“ uvedl starosta, podle kterého každá z variant má své příznivce i odpůrce.

Proto bude vedení města s největší pravděpodobností hledat ještě cestu třetí. V rozpočtu města na letošní rok je milión korun na dopracování projektu k revitalizaci náměstí. „Termín, do kdy chceme v té věci rozhodnout, nebyl dosud stanoven,“ uvedl Slavík. Odhadovaná cena obnovy náměstí je 50 až 60 miliónů korun. Žlutické trápí rovněž vzhled fasád více než dvaceti domů na náměstí. „Máme k dispozici studii za 40 tisíc korun, která vychází z původních podob těchto objektů,“ uvedl starosta. Část budov je v soukromém vlastnictví.

Obnova soukromých i veřejných budov

„Město uvažuje, že by se podílelo na obnově fasád, pokud by se na tom soukromí majitelé dohodli,“ uvedl s tím, že z městských domů chtějí nejdříve rekonstruovat dům v levé dolní části náměstí. „Chceme tam vyměnit okna, plechovou střechu nahradit kratinou a hlavně obnovit fasádu,“ uvedl Slavík s tím, že akci by mělo financovat samo město. Náklady ale zatím nebyly vyčísleny.

Dalším projektem, který souvisí s obnovou náměstí, je plán na obnovu budov radničního bloku včetně muzea, které bylo v minulosti z vnějšku již opraveno. „Uvnitř rekonstrukcí neprošlo,“ upozornil starosta s tím, že by se měla obnovit i expozice muzea, která by se měla více zaměřit na archeologickou lokalitu Vladař a Žlutický kancionál.

„Máme představu, že by se jednalo o interaktivní expozici, kde by bylo možné elektronicky v kancionálu listovat,“ uvedl starosta. Při rekonstrukci radničního bloku by mělo být v přízemí radnice vybudováno informační centrum s rozšířenými službami pro veřejnost, kde by mohli místní obyvatelé i o víkendech kupříkladu zaplatit poplatky městu nebo podat žádost.

„Přestěhovali bychom sem i knihovnu,“ poznamenal Slavík. Rekonstrukcí by vznikl malý sál pro padesát šedesát lidí, který by mohl sloužit jako obřadní síň nebo pro pořádání komornějších kulturních akcí.

Náklady na realizaci mohou být v tomto případě ještě vyšší, než jaké jsou očekávány na obnovu náměstí samotného. „Rozhodně nedojde k realizaci letos či příští rok, to chceme mít hotovou pouze projektovou dokumentaci,“ uvedl Slavík. Vedení města by chtělo získat na realizaci záměru evropské či jiné dotace.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků