Hlavní obsah
Santiniho kaple v areálu v Panenských Břežanech. Foto: Radek Plavecký, Právo

Z domova důchodců v Panenských Břežanech bude válečné muzeum

Po vystěhování třiceti důchodců a následném zrušení domova seniorů v Panenských Břežanech má být z tamního zámečku Muzeum českého odboje vůči nacistické okupaci. Rozhodla o tom rada Středočeského kraje.

Santiniho kaple v areálu v Panenských Břežanech. Foto: Radek Plavecký, Právo
Z domova důchodců v Panenských Břežanech bude válečné muzeum

Vedení kraje to odůvodnilo příliš vysokými náklady na rekonstrukci historické budovy do podoby vhodné pro sociální ústav.

„Bývalý režim nacpal seniory a tělesně či mentálně postižené lidi do naprosto nevhodných prostor nejrůznějších historických objektů. Pokračujeme v trendu, kdy se tyto zámečky a podobné stavby vracejí ke svému původnímu účelu a ke kulturnímu využití. Proto do konce roku domov zrušíme a senioři se přestěhují do jiných domovů,“ potvrdil na pondělní tiskové konferenci hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD).

Výstava připomene Heydrichiádu

Hejtman už má celkem jasnou představu o dalším využití barokní stavby, kterou navíc doplňuje v zahradě Santiniho kaple. V kapli by se mohly konat koncerty, v budově zámku má být expozice připomínající národní odboj během druhé světové války. Výstava by měla být uspořádána tak, aby zaujala hlavně mladou generaci.

„Nechceme tam nudné panely, ale interaktivní výstavu zaměřenou hlavně na mladé lidi, takže tam budou počítačové animace a počítačové hry, které přiblíží toto historicky velmi zajímavé období,“ uvedl Rath.

Výstava má připomenout i atentát na Heydricha a období heydrichiády. Ve druhém zámku, který je ve spodní části Panenských Břežan, žil totiž během války říšský protektor Reinhard Heydrich.

Rath odmítl, že by se kraj angažoval v rekonstrukci bývalého Heydrichova sídla. „Spodní zámek je v soukromém vlastnictví a je pouze na majiteli, jak jej využije,“ uvedl Rath.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků