Hlavní obsah

V centru Prahy budou stát pětimetrové brány

Do konce příštího roku by měl v centru hlavního města, u Starého židovského hřbitova, stát sochařský projekt Tři brány. Má být v bývalé Malé Pinkasově ulici, která se tak otevře Pražanům po více než stu letech.

V centru Prahy budou stát pětimetrové brány

Pětimetrové brány mají stát 16 miliónů korun. Polovinu by měl zaplatit magistrát, druhou část mají dát američtí sponzoři, které oslovilo Židovské muzeum.

„V úzké ulici v minulosti stála brána do ghetta. Na projektu jsme začali pracovat už před sedmi lety. Rádi bychom, aby se z něho stalo něco jako poutní místo,“ řekl ředitel Židovského muzea Leo Pavlát. Ten inicioval vznik sochařského díla a oslovil známého výtvarníka Aleše Veselého.

„Chtěl jsem udělat něco, co bude hovořit samo za sebe. Mělo by to symbolizovat cestu životem. Lidi budou moci pod branami procházet,“ uvedl Veselý.

Jednotlivé brány budou vytvořeny z různého materiálu. První bude z obřích kmenů odlitých z bronzu, druhá vznikne z masivního bloku vápence a třetí bude z oceli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků