Hlavní obsah

Úvěry pro mladé jsou nejvíc využívané k výstavbě

Státní úvěry pro mladé do výše až 300 000 korun si nemusí stěžovat na nezájem mladých lidí. Jsou poskytovány zhruba tři a půl roku a za tu dobu s jejich pomocí získalo bydlení 16 200 rodin. Celková půjčená částka činí 4,74 miliardy korun, jak uvedl Jan Wagner, ředitel Státního fondu rozvoje bydlení.

Úvěry pro mladé jsou nejvíc využívané k výstavbě

Zajímavé je, že většina úvěrů – plné dvě třetiny – směřovala na výstavbu bytu nebo rodinného domku s jedním bytem (10 711 úvěrů). Pouze asi 4 300 úvěrů (26 %) bylo poskytnuto na koupi bytu nebo domku a 1 200 úvěrů na pořízení družstevního bytu.

„Úvěr pomáhá ve velké většině především mladým lidem v menších městech a obcích, často i těm, kteří nedosáhnou na hypotéku a bydlení získávají finančně méně náročnou cestou třeba nástavbou nebo přestavbou starších objektů na venkově,“ vysvětluje Wagner.

Ceny dalších úvěrů výrazně vzrostly

Počet žádostí o půjčku letos o něco poklesl. Důvodem ale rozhodně není snížení zájmu o samotnou třísettisícovou půjčku. Problém bude podle některých odborníků zřejmě hlavně v tom, že ceny dalších úvěrů, které si mladí vedle státní půjčky na pořízení bydlení musí současně brát, výrazně vzrostly a rodiny si již nemohou dovolit tak velké celkové měsíční zatížení.

Stouply rovněž ceny nemovitostí a stavebních prací a rovněž životní náklady. Na poklesu žádostí se projevilo i to, že některé rodiny si vzaly úvěr dřív, než původně zamýšlely, aby předešly zvýšení DPH z pěti na devět procent od ledna 2008.

Jednou z věcí, kterou mladí nejvíc oceňují, je příspěvek státu za narození dítěte. Nesplacená jistina úvěru se snížila o 30 000 korun čtyřem tisícům rodin.

Klienti nejvíce chtějí maximum úvěru, které mohou dostat, tedy 300 000 korun. Až na výjimky využívají nejdelší splatnost, to je 20 let. Úvěr je v 96 procentech případů zajištěn ručitelským závazkem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků