Hlavní obsah

Spor o garážová stání v bytovém domě

U nově stavěných domů je běžné, že v suterénu budovy bývá podzemní hromadná garáž s jednotlivými otevřenými parkovacími stáními. V praxi pak často vzniká otázka, komu vlastně patří tato stání a jak s nimi lze disponovat.

Spor o garážová stání v bytovém domě

Platí, že otevřené garážové stání nemůže být ve výlučném vlastnictví, byť by lidé o to hodně stáli. Nejedná se totiž o místnost, tedy o prostor ohraničený stěnami. Stání se nacházejí v hromadné garáži, která může být buď společnou částí domu, nebo samostatnou jednotkou - nebytovým prostorem.

První případ: společná část domu

Pokud je hromadná garáž společnou částí domu, vlastníci jednotek v domě (bytů a nebytových prostor) jsou podle zákona č. 72/1994 Sb. podílovými spoluvlastníky společných částí domu, tedy i podzemní garáže. Nelze tedy například říci, že jednomu z vlastníků bytů v domě, panu Novákovi, patří garážové stání číslo osm. Jen fakticky užívá stání číslo osm.

Někdo může mít ale vzhledem k velikosti svého bytu k užívání dvě i více stání. Vlastníci jednotek v domě mají spoluvlastnický podíl na společných částech domu podle poměru velikosti svého bytu (nebytového prostoru). Podle velikosti spoluvlastnického podílu se podílejí i na nákladech na správě domu a pozemku, pokud se nedomluví jinak.

To, že pan Novák užívá stání číslo osm, vyplývá buď z prohlášení původního vlastníka domu vloženého do katastru, tedy například developerské firmy, nebo z rozhodnutí shromáždění vlastníků jednotek. Developeři často přiřazují garážová stání k jednotlivým bytům už v prohlášení vlastníka, aby vše bylo jasné předem a předešlo se budoucím sporům o nejlepší místa k stání.

Z toho, že hromadná garáž je společnou částí domu, vyplývá jeden závažný důsledek: uživatel nemůže garážové stání samostatně prodat či někomu darovat. Pouze tehdy, když převádí byt, převádí i spoluvlastnický podíl na společných částech domu, tedy i na hromadné garáži.

Pronájem ano či ne?

Otázka je, zda vlastník jednotky v domě může přidělené garážové stání zcela volně pronajmout, pokud ho neužívá k parkování vozu sám. Z morálního hlediska je pro to opodstatnění. Vzhledem k tomu, že jde o společný majetek, mělo by k tomu ale dát souhlas společenství vlastníků.

Zatím jsme vycházeli z toho, že na každého vlastníka jednotky v domě připadá jedno či více garážových stání. Pokud je budovaných stání méně než vlastníků jednotek v domě, může developer v prohlášení vlastníka i určit, že hromadná garáž bude sice společnou částí domu, ale v podílovém spoluvlastnictví jen některých vlastníků jednotek.

Zájemci o užívání garážového stání si samozřejmě musí připlatit. To je právně zcela čistý postup. Pokud by ale developer stavěl méně garážových stání, než je vlastníků jednotek v domě, a v prohlášení předem neurčil, ke kterým bytům přísluší, může po jejich "rozprodeji" vzniknout jedno obrovské riziko.

Lidé bez stání mohou namítnout, že podzemní garáž je společnou částí domu, a tudíž proč by ji užívali jen někteří, i když si za to zaplatili. Uživatelé stání by pak na základě rozhodnutí shromáždění mohli o možnost parkovat v podzemní garáži i přijít.

Druhý případ: nebytový prostor

Podzemní garáž s jednotlivými parkovacími stáními může ale být i samostatnou jednotkou, tedy nebytovým prostorem. To musí být takto stanoveno v prohlášení vlastníka. Půjde ale o méně časté případy, protože k tomu je nutné, aby šlo o uzavřený prostor.

"To bývá problém, protože v suterénu jsou situovány i různé technologické prostory, jako jsou výměníky tepla, kotelny, ústředí zabezpečovacích zařízení. Pak nelze podzemní garáž vymezit jako jednotku," řekl Právu výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný. I

V tomto případě by podzemní garáž byla v podílovém spoluvlastnictví, spoluvlastníky by mohli být i lidé mimo dům. Podíly by bylo možné samostatně převádět. Spoluvlastníci by měli navzájem předkupní právo na koupi ideálního podílu podle občanského zákoníku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků