Hlavní obsah

Praha vybuduje kanalizaci do Běchovic, Třebonic a Uhříněvsi

Pražský magistrát plánuje vybudovat kanalizaci do oblasti Běchovic, Třebonic a Uhříněvsi. Stavba potrvá několik let, bude stát stamilióny korun. Plán v úterý představil náměstek pražského primátora Pavel Klega, do jehož kompetence spadá vodohospodářství v Praze.

Praha vybuduje kanalizaci do Běchovic, Třebonic a Uhříněvsi

Časově i finančně nejnáročnější bude prodloužení kanalizace s označením G ze Štěrbohol do Dubče a Uhříněvsi. Podle Klegy místní čistírna kapacitně nestačí a končí jí životnost. Plánovaná kanalizace spojí tuto oblast s Ústřední čistírnou odpadních vod v Tróji. Náklady se odhadují na 300 miliónů korun, délka stavby na čtyři roky. "Jde o poměrně náročnou stavbu. Komunikace nebudou zcela rozkopané, práce budou probíhat většinou pod povrchem. Po padesáti metrech jen vybudují stavaři těžní šachty," uvedl Klega. Změnit se bude muset i územní plán.

Největší dopad bude mít stavba na obyvatele v městské části Dubeč, kde dělníci postupně uzavřou místní komunikace. "Obslužnost zajistíme záchrance, hasičům a svozu odpadu. Budeme se snažit umožnit průjezd i lidem, kteří v oblasti bydlí," slíbil Klega.

Kanalizace se dočkají i Běchovice a Třebonice

Metropole se také chystá prodloužit kanalizaci do Běchovic. Obnovit zdejší čistírnu, na kterou je napojena i část Dolních Počernic, by bylo příliš nákladné. Klega předpokládá, že by zde město mohlo zahájit stavební práce během příštího roku. Náklady budou více než 100 miliónů korun.

V příštím roce vodohospodáři prodlouží také kanalizaci s označením P. "Nový přivaděč bude sloužit pro odkanalizování lokality Třebonice a výhledově i pro chystanou výstavbu západního města u dálnice D5 směrem na Plzeň. Jelikož jsou Třebonice jednou z oblastí, které nemají kanalizaci, je tento sběrač naprosto nezbytný," uvedl Klega.

Kanalizaci do Běchovic a Třebonic povede zejména na nezastavěném území, nechystají se proto výrazná dopravní omezení.

Opravovat staré čističky by se nevyplatilo

Budování nových kanalizací, které svedou odpadní vodu do hlavní čističky, odůvodnil Klega nákladností rekonstrukce nebo výstavby lokální čistírny. "Vysoké jsou i provozní náklady. Časem bychom chtěli tyto čistírny postupně odstavit," upozornil Klega. Na uvolněném místě by podle něj mohly vyrůst nové parky nebo sportoviště.

V metropoli je kromě hlavní čistírny odpadních vod na Císařském ostrově v provozu 26 pobočných čističek pro jednotlivé městské části. Jejich velikost je různá, zpracovávají vodu od 50 po 15 000 lidí. Celkově mohou pobočné čističky pojmout splaškové vody od zhruba 125 000 obyvatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků