Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: archiv firmy RD Rýmařov, Právo

Pozemky budou levnější díky malému zájmu o byty

Výkupní ceny pozemků pro výstavbu nových bytových domů spadly v Praze a okolí za několik posledních měsíců až o 15 procent. Hodnotu pozemků srazil pokles poptávky po nových bytech a stagnace jejich cen. Podle analytika Dušana Šťastníka z poradenské společnosti King Sturge však narazily na strop i ceny pozemků určených například pro logistické projekty.

Ilustrační foto Foto: archiv firmy RD Rýmařov, Právo
Pozemky budou levnější díky malému zájmu o byty

"Bylo zřejmé, že ceny pozemků neporostou do nekonečna," řekl Šťastník. "Ceny, které ještě loni byly normální, jsou dnes již naprosto nereálné," dodal. Cena pozemku tvoří jednu z nejvýznamnějších nákladových položek každého developerského projektu.

Pokles poptávky po nových bytech se podle pohybuje mezi pěti až deseti procenty. Podle některých názorů z realitního trhu se však poptávka po nižším segmentu bydlení, který však tvoří většinu z nabídky developerů, spadla téměř až k nule. Za propadem poptávky vidí developeři především nepoměr mezi růstem průměrných příjmů obyvatel a zvyšováním cen bytů. který vede k omezení dostupnosti nového bydlení financovaného z hypoték.

Developerské firmy můžou podle analytika v této situaci buď snížit své marže nebo se spoléhat na stagnaci cen stavebních prací a pozemků.

Ceny stavebních prací by měly spíše stagnovat

"Ceny stavebních prací díky dostatečnému počtu zakázek v oblasti dopravní infrastruktury, zakázek z nerezidenční výstavby a inflaci dále rostou," uvedla developerská společnost Ekospol. Podle Šťastníka se však trend začíná pomalu obracet. "Stavební firmy začínají dostávat rozum a jejich ceny začínají stagnovat," řekl analytik.

Developeři mají podle odborníka z King Sturge zároveň jen omezenou možnost dál snižovat své marže, které jsou prý nyní na reálné úrovni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků