Hlavní obsah
Novostavby jsou podle platného zákona osvobozeny od daně na 15 let od kolaudace. To zřejmě skončí. Foto: Michaela Říhová, Právo

Poslanci chtějí zrušit osvobození od daně u novostaveb

Osvobození novostaveb od daně z nemovitosti na 15 let by mělo skončit. Stejně tak by daň z nemovitosti měli platit i majitelé domů, kteří své stavby nechali zateplit. Sněmovní rozpočtový výbor doporučil minulý týden sněmovně, aby schválila příslušnou vládní novelu zákona o dani z nemovitostí, která se zrušením počítá.

Novostavby jsou podle platného zákona osvobozeny od daně na 15 let od kolaudace. To zřejmě skončí. Foto: Michaela Říhová, Právo
Poslanci chtějí zrušit osvobození od daně u novostaveb

Novostavby jsou podle platného zákona osvobozeny od daně na 15 let od kolaudace. Pětileté osvobození platí pro ty stavby, které jejich majitelé zateplili. V prvním případě budou moci poplatníci využít osvobození od daně naposledy v roce 2009, v druhém případě jim skončí v roce 2012. Výnos z této daně je příjmem obcí, ty by tak od roku 2010 mohly dostávat celkem o 60 miliónů korun víc.

Podle náměstka ministra financí Petera Chrenka šlo o nesystémové opatření.

Poslanci podpořili současně i pozměňovací návrh svého kolegy Jiřího Hanuše. Ten chce, aby obce nemohly pomocí koeficientů navyšovat daň z nemovitostí u vybraných zemědělských pozemků. Mělo by jít hlavně o ornou půdu, zahrady, vinice nebo ovocné sady.

Hanuš je spoluautorem novely, která chtěla obcím odebrat právo zvyšovat daň koeficientem. Sněmovna ji ale na zářijové schůzi v prvním čtení zamítla. Místo toho zvolili poslanci pozměňovací návrh k vládní novele.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků