Hlavní obsah

Osmdesát procent klientů financuje nové bydlení pomocí hypotéky

Podíl klientů financujících nové bydlení pomocí hypotéky dosahuje dlouhodobě 80 procent. Vyplývá to ze sociodemografické analýzy, kterou provedla česká developerská společnost Ekospol u svých klientů, kteří si zakoupili byt v některém z bytových projektů společnosti v období let 2007–2009.

Osmdesát procent klientů financuje nové bydlení pomocí hypotéky

„Z našich dat vyplývá, že 78-82 % klientů financuje své bydlení hypotékou. Zbylá pětina připadá na soukromé investory, kteří kupují především menší byty v dobré dopravní dostupnosti za účelem tržního pronájmu. Tato forma investice jim i v době recese poskytuje bezrizikový a stabilní výnos cca 5 % ročně,“ uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Naopak ukazatel LTV (loan-to-value), tedy podíl čerpané hypotéky k odhadní ceně nemovitosti, se v souvislosti s hospodářskou recesí snižuje. „Zatímco v období let 2007 až 2008 se ukazatel LTV pohyboval mezi 80-85 %, v roce 2009 klesl na 70 %. Třetina financí tedy dnes přichází z vlastních úspor či jiných zdrojů, např. úvěrů ze stavebního spoření, půjček od příbuzných apod.,“ vypočítává Korec.

Aktivnějšími kupci jsou vysokoškoláci

Z analýzy dále vyplývá, že ve všech bytových projektech bez výjimky byli častějšími kupujícími muži. Jejich dlouhodobý průměr dosáhl 34,24 %, zatímco žen bylo „jen“ 26,51 %. Zbylých 39,25 % připadá na páry, nejčastěji na společná jmění manželů. Zejména v době hospodářské recese pak vzrostl podíl kupujících s vysokoškolským vzděláním.

Zatímco v roce 2007 se podíl vysokoškoláků pohyboval okolo 33 %, v roce 2009 již dosahoval téměř 46 %. To může být podle Korce způsobeno faktem, že vysokoškolsky vzdělaní lidé mají dlouhodobě vyšší příjmy než středoškoláci a lidé se základním vzděláním, a také se méně bojí ztráty či změny zaměstnání.

Typický klient

Pokud bychom ze získaných dat měli vytvořit profil typického dnešního kupce, půjde pravděpodobně o ženatého, přibližně 34letého muže s vysokoškolským vzděláním. Zájem bude mít o byt 2+kk do 2,5 mil. Kč nebo 3+kk do 3,5 mil. Kč. 70 % hodnoty bytu bude financovat hypotéčním úvěrem, zbylých 30 % uhradí z vlastních či jiných zdrojů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků