Hlavní obsah
Foto: , Novinky

Konec dotací zastaví obnovu paneláků

Ukončení klíčových programů na podporu revitalizace a modernizace panelových domů, o němž v rámci úsporných opatření rozhodla vláda, se projeví nejen výrazným zpomalením či úplným zastavením oprav zastaralých panelových domů, ale bude mít také negativní dopad na státní rozpočet v podobě vyšší nezaměstnanosti zejména ve stavebnictví a nižšího výběru daní a odvodů pojistného.

Foto: , Novinky
Konec dotací zastaví obnovu paneláků

„Státní dotace ve výši 1 miliardy v programu Nový Panel generuje následné investice v objemu 5 miliard, přičemž daňový výnos a úspora sociálních výdajů ze státní pokladny je o 600 miliónů vyšší, než stát vynaloží na dotaci. Jsme proto přesvědčeni, že zastavení nebo výrazné omezení těchto programů je chybným krokem, který bude mít negativní dopad na státní rozpočet i stavební průmysl,“ vysvětluje prezident Centra regenerace panelových domů (CERPAD) Ing. Tomáš Fendrych a doplňuje: „Ukončením programu Nový Panel přijde stavební průmysl jen v roce 2011 o investice ve výši 15 miliard korun. Nemůžeme pominout ani sociální aspekt programu, díky němuž je ročně vytvořeno na 15 tisíc pracovních míst převážně v regionech zasažených vysokou nezaměstnaností.“

Za dobu fungování programu Nový Panel bylo poskytnuto celkem 8510 dotací v celkové výší 11,8 miliardy Kč, které přispěly k revitalizaci kolem 330 000 panelových bytů. Celkové náklady na modernizaci panelových domů, zahrnující vlastní zdroje a dotovaný úvěr, pak dosahovaly výše 66 miliard Kč.

„Výsledky průzkumu PanelScan ukazují, že v současné době je v ČR 45 % panelových bytů, které neprošly žádnou opravou, a dalších 20 % bytů, které byly opraveny jen dílčím způsobem. U nepanelových bytových domů je situace ještě horší a míra zanedbanosti představuje 88 %,“ uvedl předseda Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) Ing. Vít Vaníček a dodal: „Celková potřeba investic v současné době představuje 575 miliard korun. Zastavení státní podpory však znamená konec mnoha projektů, stejně jako zmar nemalých investic vložených do přípravy projektů.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků