Hlavní obsah

Doksy prodají městské byty nájemníkům

Nájemníci z městských domů na panelovém sídlišti v Doksech si mohou koupit levně byty, v nichž žijí. Radnice v druhém kole privatizace nabízí více než 250 bytů a za metr čtvereční si účtuje 1100 korun. Městský byt 3+1 tak vyjde zhruba na 70 000 korun. Tržní ceny podobných bytů se v Doksech pohybují okolo 750 000 korun korun, řekl v pondělí starosta Zdeněk Krenický.

Doksy prodají městské byty nájemníkům

"Nechtěli jsme, aby nájemníci měli horší podmínky než během prvního kola privatizace v druhé polovině 90. let. Tehdy jsme prodávali byty ve starších domech a nyní jsme cenu zvýšili pouze o 100 korun za metr čtvereční," vysvětlil Krenický. Radnice nabízí byty v panelových domech, postavených převážně v 70. a 80. letech minulého století.

Nedávno se v Doksech prodal soukromý byt 3+1 na sídlišti za 830 000 korun. Byt 4+1 ve zděném domě stál 1,7 miliónu korun a metr čtvereční vyšel na více než 15 000 korun.

"Nikdo z nájemníků zatím koupi městského bytu neodmítl, velkým zájmem jsme příjemně překvapeni," uvedl Krenický. Město zatím schválilo prodej 166 ze svých 253 bytů. Další přijdou na řadu v dubnu.

Nájemníci dostali na byty předkupní právo a smějí ho převést i na své příbuzné. Kdyby někdo z nájemníků byt koupit nechtěl, radnice by ho nabídla jiným zájemcům. Krenický ale něco takového nepředpokládá. Již v první vlně privatizace koupili městské byty téměř všichni nájemníci. Za deset let navíc tržní cena bytů v Doksech výrazně stoupla.

Utržené peníze město použije jako půjčky na rekonstrukce

Město za 253 bytů utrží více než deset miliónů korun a vloží je do rozvoje bydlení. Připraví území pro výstavbu nových domů a získané peníze použije také jako půjčky obyvatelům Doks na rekonstrukce bytů.

Radnici patří ve městě ještě několik starších domů a zatím se jich nechce zbavit. "Jsou v nich obchody a nájmy za ně nám přinášejí slušné příjmy. Nechali jsme si i několik bytů, abychom měli kde ubytovat své zaměstnance, policisty nebo učitele," řekl Krenický.

V Doksech žije přes 5000 stálých obyvatel. V létě ale v populárním rekreačním středisku u Máchova jezera tráví dovolenou další tisíce tuzemských i zahraničních turistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků