Hlavní obsah

Česká televize hledá v novém cyklu zájemce o zchátralé památky

Česká televize hledá v novém cyklu nazvaném Památky na prodej zájemce o zchátralé zámky, tvrze, kláštery a další zajímavé stavby, které potřebují opravu. Brněnské studio zatím natočilo 17 dílů, které se na obrazovku dostanou v září. Tvůrci doufají, že pořad vyvolá zájem o památky, kterým jinak hrozí zkáza. Některé snad najdou i nové, zodpovědné majitele, věří autorský tým.

Česká televize hledá v novém cyklu zájemce o zchátralé památky

"Pokud víme, podobný televizní formát nikde jinde neexistuje. Proto přesně nevíme, jak veřejnost zareaguje," řekla dnes novinářům šéfdramaturgyně centra hudební a divadelní tvorby brněnského studia Marie Kučerová. "Nechceme dělat vlastivědný pořad, ale skutečně nabízet památky k prodeji, a přitom také bavit," uvedla. Průvodcem cyklu je hudebník a herec Ondřej Havelka, pro něhož je historie koníčkem.

Při hledání zajímavých staveb posloužil televiznímu štábu seznam ohrožených památek, který vydává Národní památkový ústav. Má přibližně 3000 položek. Výběr prý nebyl snadný. Podmínkou byl souhlas majitele, který se chce stavby zbavit, a to většinou z finančních důvodů. "Někdy je památka tak zdevastovaná, že vlastně ani není co ukazovat. Jindy jsou vlastnické vztahy příliš komplikované. Také jsme pokaždé hledali nějaký příběh, který obrazovka potřebuje," uvedla dramaturgyně Nora Obrtelová.

Památkářům projekt nevadí, pomáhá podle nich dobré věci

V každém dílu představí pořad jednu památku na prodej. Majitel prozradí, kolik za ni chce, památkář řekne něco o historii stavby, architekt naznačí, jak lze budovu upravit a využít. Každý díl zahrnuje také informace o podobné památce, která už má náročnou obnovu za sebou a slouží tak jako pozitivní příklad.

V prvních dílech se lidé podívají například na zámek v jihočeských Libějovicích a do bývalého proboštského sídla v Nedakonicích u Olomouce. Ačkoliv pořad připravuje štáb brněnského studia, více vybraných památek je zatím z Čech. "Zjistili jsme, že v Čechách je ohrožených památek asi o něco více než na Moravě," řekla Kučerová.

Památkářům se záměr televize líbí. "Název možná některé kolegy zelektrizuje, ale když se na pořad podívají, zjistí, že může pomoci dobré věci," uvedl mluvčí brněnské pobočky Národního památkového ústavu Zdeněk Musil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků