Hlavní obsah

Bydlení po pánech z Kunštátu zájemce neláká

Zdá se podivné, že v samotném centru hlavního města stojí zrenovovaný dům s osmi prázdnými byty. Magistrátu se zatím nedaří pronajmout již přes rok kompletně zrekonstruovaný historický dům na Starém Městě.

Bydlení po pánech z Kunštátu zájemce neláká

Dům pánů z Kunštátu a Poděbrad v Řetězové ulici na Starém Městě měl být již dávno obydlen a vydělávat městu z nájemného, ale stále zeje prázdnotou.

O pronájem tamních bytů podle radního pro bytovou politiku Jiřího Janečka (ODS) nikdo nestojí. „Nenašel se ani jeden zájemce,“ shrnul Janeček výsledky výběrového řízení na pronajmutí zrekonstruovaných prostor.

Přitom za obnovu památkově chráněného objektu z druhé poloviny 12. století, která skončila loni v létě, město zaplatilo 70 miliónů korun. S vidinou, že dům, v němž údajně přespával Jiří z Poděbrad, získá stálé nájemníky. Nestalo se.

O pronájem nemá nikdo zájem

Janeček nejprve asi půl roku po skončení rekonstrukce váhal s vypsáním soutěže, což mu opozice kladla za vinu, protože tak město přicházelo o statisíce. Tvrdil, že měl obavy, aby se dům neponičil. Nakonec město soutěž letos před prázdninami vypsalo, respektive dvě, samostatnou na tamní nebytové prostory, ale na situaci se nezměnilo nic.

„Dva měsíce to všude viselo, ve všech novinách jsme to inzerovali, nabízel jsem to všude možně, ale nikdo to nechtěl,“ konstatoval radní. „Pro totální nezájem jsme se rozhodli pronajmout objekt jako celek, tedy včetně restaurace v přízemí a suterénu. Je to další varianta, kterou chceme vyzkoušet,“ dodal. V těchto prostorách město počítalo podle vyjádření náměstka primátora Pavla Klegy (ODS) s galerií a vinotékou. „Majetková komise je názoru, že jako celek to půjde lépe,“ tvrdí ředitel bytového odboru Vladislav Dykast.

Ani snížení kauce nezabralo

Jak je možné, že o bydlení na tak lukrativní adrese nikdo nestojí? Janeček si to vysvětluje i tím, že budova je památkově chráněná, a kdykoli bude chtít nájemce třeba něco vrtat do zdi, musí k tomu mít povolení. Kdyby byty ale bylo možné koupit, tak by prý byly pryč hned. To ale do úvahy nepřipadá. „Každý si spočítá, že když bude dávat na hypotéku peníze ve výši nájmu, bude alespoň bydlet ve svém,“ řekl Janeček.

Město předpokládalo, že měsíčně bude z každého bytu dostávat asi 30 tisíc korun. Aby byty pronajalo, dokonce i snížilo kauci z pětinásobku nájemného na jednoměsíční. Nezabralo ani to.

Nyní bude ležet další osud domu na bedrech odboru obchodních aktivit. Ten hodlá hledat zkušeného zájemce, nejen se silným finančním zázemím. Dykast tvrdí, že hotel z objektu rozhodně nevznikne a bytová funkce zůstane zachována.

Vadou na kráse pro vybudování vinotéky a restaurace je fakt, že se tam nesmí vařit.
„Může to ale být snídaňová restaurace nebo pro pořádání různých rautů. Kuchyně tam není,“ uvedl. Janeček věří, že o dům projeví zájem třeba nějaká zahraniční firma.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků