Hlavní obsah
Rekonstrukce bytu v panelovém domě přináší některá stavební rizika. Foto: Nemopas

Na co si dát pozor při rekonstrukci bytu v panelovém domě

Koupě bytu v panelovém domě je dobrou investicí. Dnešní stav sídlišť má mnoho pozitiv. V sídlištích je dost zeleně a mají solidní infrastrukturu. Samotný koncept panelových domů má, díky své jednoduchosti, i řadu technických výhod. Když ale byt koupíme, asi jej budeme chtít upravit na současné standardy bydlení. Podívejme se na několik vybraných oblastí rekonstrukce, na které musíme dát pozor.

Rekonstrukce bytu v panelovém domě přináší některá stavební rizika. Foto: Nemopas
Na co si dát pozor při rekonstrukci bytu v panelovém domě

Komplexní rekonstrukce bytu v panelovém domě se bezesporu neobejde bez demontáže původního umakartového jádra, které je ve většině případů nevyhovující jak z požárního, tak z hygienického hlediska. Původní konstrukce se obvykle nahrazuje konstrukcí z ocelových profilů opláštěnou sádrokartonovými deskami. Někdy je ale nově koupelna vyzděna z pórobetonových bloků.

Při vyzdívání jádra a instalaci nových zařizovacích předmětů dojde k vyššímu přitížení stropních panelů. Zvláště pak u panelových soustav s větším rozponem stropních panelů může toto přitížení vyvolat větší průhyb panelu.

Pokud je navíc takto vyzděno více jader nad sebou a vyzdívky nejsou patřičně dilatovány od stropní konstrukce, může dojít k součtu přitížení a ohrožení stability stropů.

Co s instalačními šachtami

Původní instalační šachty v panelových domech nevyhovují současným požárním požadavkům. Šachty jsou v případě požáru některého z bytů tou cestou, kudy se mohou veškeré projevy požáru (kouř, zplodiny hoření, teplo) snadno šířit i do okolních bytů. Tedy neoddělují jednotlivé byty - požární úseky.

Při rekonstrukci bytového jádra je proto třeba se rozhodnout, jak šachtu požárně „přerušíme”. Zda instalační šachta bude z požárního hlediska součástí naší bytové jednotky, či bude tvořit samostatný požární úsek.

V prvním případě je nutné, aby byly v šachtě v úrovni nosné stropní konstrukce vytvořeny protipožární přepážky. Toho lze dosáhnout například probetonováním a certifikovaným protipožárním utěsněním prostupů jednotlivých instalací.

Na dělicí konstrukci mezi šachtou a bytem již pak nejsou kladeny z požárního hlediska žádné požadavky.

Pohled do instalační šachty v panelovém domě s necertifikovanou požární ucpávkou. Je provedeno pouze zabetonování.

Foto: Nemopas

Druhou variantou je, že konstrukce mezi šachtou a bytem bude provedena s dostatečnou požární odolností. Protipožárně tedy musí být řešena i dvířka vedoucí do šachty a veškeré prostupy instalací mezi bytem a šachtou.

Kročejová neprůzvučnost podlah a stropů

V původních panelových domech nebyla často dobře řešená tzv. kročejová neprůzvučnost stropů. Ta vede k tomu, že slyšíte sousedy nad vámi, jak dupou, padají jim věci na zem apod. Dokud bylo v bytech původní linoleum nebo kovral, projevy nebyly tak nepříjemné.

Dnes ale při rekonstrukci často nahradí původní podlahoviny nová tzv. „plovoucí podlaha“, tedy vrstva složená z lamel, desek či parket, pokládaná na tenkou separační podložku.

Nová plovoucí podlaha v dětském pokoji v rekonstruovaném panelovém bytě, která nahradila původní měkčí lino. Rozsypané kostky jsou u sousedů víc slyšet.

Foto: Nemopas

Nová podlahovina je oproti původnímu „měkkému” linoleu tvrdá a veškeré mechanické rázy (chůze, pád tělesa apod.) se snáze budou přenášet do konstrukce a okolních bytů, především pak do bytu o podlaží níž.

Pokud tedy nebudete bourat a rekonstruovat celá skladby podlahy (všechny vrstvy nad stropním panelem), je jediným řešením použít co nejměkčí podlahovinu.

Závěrem

Ke všem výše uvedeným pracím je třeba zmínit ještě jednu zásadní věc. Pokud je rekonstrukce rozsáhlejší a vztahuje se na ni povinnost ohlášení či povolení stavebního úřadu, je nutné splnit všechny požadavky současných vyhlášek a předpisů. A to může být někdy komplikované.

Už jenom proto se vyplatí konzultovat všechny takto významné zásahy s odborníky.

Inzertní sdělení
Trápí vás na domě či bytě technické problémy.
Máte vlhko ve sklepě?
Máte doma plísně na stěnách nebo na oknech?
Máte mokré skvrny pod střechou?
Cítíte od stěn průvan a chlad?
Nemůžete v zimě vytopit místnosti?
Slyšíte hluk z okolních místností?
Slyšíte kroky z chodby?
Bude mě soused zastiňovat při dostavbě/nástavbě svého domu?
Prodáváte či kupujete nemovitost a chcete mít jistotu, že vše proběhne férově.
Chcete provést inspekci nemovitostí a popsat technický stav nemovitosti?
Chcete vystavit Průkaz energetické náročnosti budovy?
Chystáte výstavbu či rekonstrukci rodinného domu.
Hledáte spolehlivého dodavatele projektů rodinných domů?
Nejste si jisti, zda zvolit bungalov, nebo patrový dům?
Hledáte kvalitní projekt dřevostavby?
Máte specifický pozemek a potřebujete individuální projekt na míru?
Hledáte opravdového profesionála přes pasivní domy?
Chcete využít dotace na výstavbu a projektovou dokumentaci domu?
 Stavíte či máte nemovitost a chcete uspořit náklady na elektrickou energii.
Zajímá vás fotovoltaika a chcete si pořídit na střechu solární panely a získat na ně dotaci?
Specialisté, projektanti a inspektoři NEMOPASZnaleckého ústavu DekprojektG SERVIS a DEKSOLAR vám pomohou. Vycházejí přitom ze své více než dvacetileté zkušenosti s poruchami a diagnostikou staveb, více než pětadvacetileté zkušenosti s projektováním rodinných domů a pětileté zkušenosti s projektováním a instalací fotovoltaických panelů. 

FOTO: Nemopas

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků