Hlavní obsah
Stylové prostírání pro vánoční dny Foto: Miroslava Kubišová, Právo

Vyrobte si originální prostírání s vánočními motivy

Šité obrázky mohou být ve větších i menších rozměrech, můžeme však jimi vytvořit i detaily na prostírce. Ušijme si ubrousky s půvabnými symboly Vánoc.

Stylové prostírání pro vánoční dny Foto: Miroslava Kubišová, Právo
Vyrobte si originální prostírání s vánočními motivy

Šitý obrázek můžeme umístit do rohu ubrousku, na jeho střed, či na přehoz prostírání.

 Postup

1. Na papír formátu A5 nakreslíme několik menších, jednoduchých zátiší, např. jablko s oříškem, větvičku se svíčkou, sněhovou vločku, balíček s mašlí, nebo hvězdičku. Obrázky překreslíme přes kopírovací papír, jednotlivé díly pak vystřihneme jako střihovou předlohu.

2. Obrázek si musíme představit tak, jak bude složený z jednotlivých dílů. Větévku se svíčkou rozložíme na střih celé větvičky, svíčky, plaménku a plného podstavce. Jednotlivé díly přišpendlíme na barevné látky, obrys obkreslíme mizící tužkou a vystřihneme s přidáním 0,5 cm okraje.

3. Z látky s drobným vánočním potiskem vystřihneme obdélník ubrousku, přičemž počítáme s přidáním barevného lemu kolem dokola. Vyzkoušíme si umístění motivu a přišpendlíme díl, který bude nejvíc vespod. V našem případě je to větvička, kterou nastehujeme a obnitkovacím stehem neznatelně přišijeme.

4. Při tomto stehu jehlu vypíchneme do líce a uděláme kolmý steh k okraji dílku. Na rubové straně vedeme steh diagonálně a nit příliš neutahujeme. Okraj dílku vždy přitom zakládáme dovnitř. Látacím stehem prostehujeme větvičku ve tvaru jehličí. Navrch pak přišijeme kalíšek na svíčku, prostřihneme jej a dovnitř zasuneme patu svíčky.

5. Podobně postupujeme u motivu skořápky se svíčkou. Na větší spodní díl skořápky z hnědé látky umístíme svrchní díl rozpůlené části a přistehujeme na ubrousek. Ve vrchní části prostřihneme otvor s přidáním kraje na založení a všechny okraje přišijeme. Při přišívání zvolíme co nejméně nápadnou barvu nitě.

6. Vnitřní okraj skořápky v dolní části ale zatím nepřišíváme. Do skořápky umístíme svíčku i s plamínkem, okraje založíme a přišijeme. Spodní část svíčky přitom zasuneme za otevřený okraj skořápky oříšku, který přišijeme nakonec.

7. Motiv jablíčka s rozpůleným oříškem přišijeme obdobně. Začneme s jablíčkem, u něhož přistehujeme nejdřív červenou slupku a na ni umístíme polovinu skrojené části. Pod střed jablka zasuneme hnědou látku a překryjeme ji druhou půlkou skrojku. Po přišití dílků prostřihneme pecky, okraj založíme a přišijeme k hnědé látce.

8. Jsou-li přišívané okraje zaoblené, nastřihneme záložku před šitím vždy na několika místech pro lepší tvarování. Oříšek s jádrem má tři vrstvy – světlou, hnědou a na vrchu světlou. Nejdřív oříšek přišijeme a prostřihneme vnitřní okraj přepůlené části. Na hnědý střed nakreslíme jádro, vystřihneme jej a okraj přišijeme k světlému podkladu.

9. Látku pro lemování ustřihneme ve dvojnásobné šíři a lemy přišijeme nejdřív k dlouhým stranám ubrousku. Lemovací pruh by měl být v jiné, kontrastní barvě k ubrousku. Lem položíme lícem na líc ubrousku, přišpendlíme jej, křídou nakreslíme čáru šití, nastehujeme a přišijeme. Poté jej přeložíme do rubu, okraj založíme a ručně zapošijeme.

10. Krátké lemy ustřihneme tak, aby po délce přesahovaly konce dlouhých stran. Přišijeme je nejdřív k vyžehlenému líci ubrousku, pak je přeložíme polovinou rubu k líci a rohy zašijeme. Růžky obrátíme do líce a ručně zapošijeme i zadní rubovou stranu ubrousku.

 FOTO: Miroslava Kubišová, Právo
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků