Hlavní obsah

Obložení dodá obyčejnému parapetu styl

Zbyl vám po pokládce plovoucí podlahy sem tam nějaký odřezek? Použít jej můžete třeba na vytvoření nového hlubokého parapetu. Kvalitní plovoucí podlaha je materiál dostatečně pevný a odolný, navíc tak sjednotíte materiál na podlaze i na oknech.

Obložení dodá obyčejnému parapetu styl

Na potřebnou šířku nebo hloubku si lamely upravíme šířkovým nebo délkovým napojením lamel a jejich případným slepením.

Jediné co materiál příliš nemá rád je nadbytečná vlhkost nebo dlouhodobé působení vody. To však nesvědčí ani masivnímu dřevu. Při zalévání květin proto stačí dávat pozor nebo si pořídit vyšší misky pod květináče.

Návod

1. Původní větší nika pod oknem byla podomácku obložena dlažbou. Ta však nesplňovala nároky nového majitele objektu. Proto se po dohodě s truhlářem rozhodl použít zbylé lamely z pokládky plovoucí podlahy.

2. Protože se u parapetu jedná o nepravidelný tvar lichoběžníku, narýsujeme si na něj středovou osu. Z ní pomocí uhelníku vztyčíme kolmici a na ní rozměříme po 5 cm rozestupech vzdálenosti. Od nich pak přesný rozměr k levému a pravému kraji.

3. Naměřené rozměry a vzdálenosti stejným způsobem přeneseme na podkladovou desku z tenké 15mm silné OSB desky. Po orýsování naměřený tvar a rozměr s přesnou sbíhavostí niky vyřízneme pomocí přímočaré nebo ruční pilky.

4. Vyříznutý díl vyzkoušíme vložit do niky a označíme jeho vrchní stranu tak, aby bylo jasné, který roh je levý a který pravý. Drobné nepřesnosti doupravíme pilníkem nebo pásovou bruskou tak, aby díl v nice přesně seděl.

5. Potřebný počet lamel plovoucí podlahy si slepíme stejně jako by byly položeny na podlaze. Do drážky naneseme lepidlo a po dobu schnutí lamely zajistíme svěrkou nebo popruhovým stahovákem. „Click“ systém jednoduše sklepneme dohromady.

6. Podkladový díl vyříznutý z OSB desky nám nyní poslouží jako přesná šablona, podle které pohledovou desku z plovoucí podlahy vyřízneme. Nesmíme však otočit a zaměnit strany není-li lichoběžník niky zrcadlově shodný a pravidelný.

7. Výhodné je řezat materiál ostrou jemnou pilkou z rubové strany. Pohyb přímočaré pilky vytrhává materiál směrem nahoru. Při řezu z rubu bude pohledová strana řezu čistá a bez otřepů. Ruční pilkou můžeme řezat z pohledové strany.

8. Stejně jako u podkladové desky vyzkoušíme slepené a do tvaru výklenku vyříznuté podlahové lamely vložit na místo Načisto jejich hrany dobrousíme pásovou bruskou nebo smirkovým papírem na špalíčku.

9. Původní parapet byl velmi nerovný a směrem do místnosti padal asi o dva centimetry. Pro jeho vyrovnání si přesnou výšku naměříme pomocí vodováhy a metru. Z latiček si pak připravíme vhodně vysoké podkladové špalíčky.

10. Na vyrovnání nového parapetu použijeme podkladovou OSB desku a montážní nízkoexpanzní pěnu. Tu ve vlnovce naneseme po celé ploše dlažby. Před jejím použitím však plochu zbavíme mastnoty, prachu a nečistot.

11. Na venkovní hranu niky a svažujícího se původního parapetu položíme připravené dřevěné špalíčky které vyrovnají sklon do roviny. Na ně pak položíme a dotlačíme připravenou OSB desku. Množství pěny závisí na ploše a sklonu niky.

12. Po dobu schnutí zatížíme desku těžšími kameny nebo cihlami. Není-li žádné závaží po ruce postačí kyblík naplněný vodou. Ještě jednou překontrolujeme desku pomocí vodováhy a podle potřeby provedeme drobné korekce.

13. Po důkladném vytvrdnutí, kdy i jádro pěny je pevné, její přesahy a přepěnění ořízneme ostrým pracovním nožem nebo kancelářským řezákem. U stěn dáváme pozor abychom si je zbytečně nepoškrábali.

14. Na takto připevněnou a vyrovnanou podkladovou desku budeme lepit spojené lamely plovoucí podlah. Použít můžeme montážní lepidlo, Pattex nebo tekuté hřebíky v kartuši. Pomocí vytlačovací pistole pak naneseme na desku pravidelnou vlnovku.

15. Připravenou vrchní desku opřeme o přední hranu stěny pod oknem a opatrně ji položíme do naneseného lepidla. Přesně ji dousadíme a stejně jako podkladovou desku ji po dobu schnutí lepidla zatížíme. Závaží podložíme tak, aby horní stranu nepoškodilo.

16. Při vyrovnávání parapetu do roviny nám vznikla cca 2 cm mezera. Tu snadno překryjeme podlahovou dokončovací lištou. Její délku si přesně změříme. Nejlépe v pokosnici pak lištu zakrátíme na potřebnou délku.

17. Malými kolářskými hřebíčky pak lištu přichytíme k přední hraně parapetu. Pro pevné přichycení na ni předtím můžeme nanést tenkou vrstvu disperzního lepidla. Není-li lišta hladká, hřebíčky si do ní nejprve opatrně naklepneme nebo je předvrtáme.

18. Boční hrany lišty stejně jako drobné obvodové spáry parapetu načisto dokončíme akrylovým tmelem.

19. Parapet vypadá hned jako nový.

Tip

Akrylový tmel je možné nechat bílý nebo jej podle barvy stěn libovolně přetřít. Tmelem překryjeme i hranu řezu lišty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků