Hlavní obsah

Jak si sami zrenovovat váhu

Staré zrezivělé jazýčkové váhy, které už dosloužily, můžeme za jedno odpoledni vrátit do života jako dekoraci, třeba jako pěkný stojánek na květiny. Váhám můžeme vrátit původní kabátek nebo popustit uzdu fantazii a ozdobit je drobnými ornamenty, misky vah můžeme pouze vyleštit brusnou pastou na kov nebo je také přetřít a ozdobit barevně.

Jak si sami zrenovovat váhu

1. Stav před renovací.

2. Na renovaci váhy budeme potřebovat ocelový kartáč, brousící houbičku s molitanovým jádrem, šroubovák, ředidlo, technický benzín, brusnou pastu na kov (např. Silichrom), sprej na uvolnění šroubů, štětce a barvy. Všechny potřeby si shromáždíme a můžeme začít pracovat.

3. Nejprve povolíme všechny šrouby váhu rozebereme na jednotlivé díly. Pokud jsou šrouby zarezlé, přestříkáme je silikonovým sprejem na uvolnění šroubů (WD olej ve spreji, používá se např.na řetězy kol, visací zámečky a podobně).

4. Před rozebíráním je vhodné si váhu vyfotit nebo si udělat jednoduchý nákres spojů, abychom ji pak správně složili. Jednotlivé díly si také můžeme obkreslit na papír a očíslovat, k číslům si pak napsat jednoduché poznámky, které nám pomohou váhu znovu složit.

5. Jednotlivé díly váhy očistíme od rzi, staré barvy a mechanických nečistot nejprve ocelovým kartáčem. Pokud nejde stará barva oloupat, snažíme se ji co nejvíce obrousit tak, aby nenechávala pod novým nátěrem nepravidelné vrstvy.

6. Místa, kam se kartáčem špatně dostaneme i oblé díly dočistíme měkkou molitanovou houbičkou s vrstvou smirku – houbička přesně okopíruje profil zaoblených částí. Na malé otvory můžeme použít jemný smirkový papír namotaný okolo tužky.

7. Mechanicky očištěné díly ještě dočistíme ředidlem nebo technickým benzínem, aby na nich nezbyl ani kousek mastnoty či rzi. Pokud budeme váhu natírat vodouředitelnými barvami, omyjeme díly saponátem a důkladně osušíme, můžeme použít i technický líh.

8. Díly váhy postupně natřeme zvoleným základním odstínem barvy. Natíráme ve dvou slabších vrstvách, dáme pozor, aby barva nestékala. Můžeme zvolit jak barvy syntetické, které se ředí ředidly (např. 6006, 6005), tak vodouředitelné, jako je např Balakryl.

9. Barvou kontrastní oproti základu obtáhneme kontury štítků vah, nápisy a další vystupující místa na konstrukci, která chceme zvýraznit. Také jazýčky vah přetřeme stejnou barvou jako tato místa, vhodné je zvolit zlatavou, stříbřitou nebo měděnou barvu.

10. Hotová zrenovovaná váha může sloužit třeba jako stojánek na květiny.

Tip

Pokud jsou misky zachovalé a jen zašlé, nemusíme je barvit, stačí přeleštit brusnou pastou. Na dozdobení a zvýraznění nápisů a štítků je pak vhodné použít barvu ve stejném kovovém odstínu jako materiál, z něhož jsou misky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků