Hlavní obsah
Jablečný ocet, citrony, citronová tráva, to vše jsou výtečné přísady do protikomářích repelentů. Přijdete na další? Foto: Profimedia.cz

Jak doma vyrobit repelent proti komárům. Je to snazší, než si myslíte

Léto znamená pro mnoho lidí velké trápení s komáry. Zatímco někoho téměř ignorují, na jiném doslova hodují, ať se hne, kam chce. Takoví lidé se stávají ze zoufalství přeborníky ve znalostech nabídky průmyslově vyráběných repelentů i jejich větší či menší účinnosti. Protikomáří (a nejen protikomáří) repelent je ale možné si vyrobit i doma. Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Jablečný ocet, citrony, citronová tráva, to vše jsou výtečné přísady do protikomářích repelentů. Přijdete na další? Foto: Profimedia.cz
Jak doma vyrobit repelent proti komárům. Je to snazší, než si myslíte

Pro výrobu domácích repelentů se budeme ohlížet po látkách, které jsou výrazně aromatické. Obvykle jsou to vonné silice rostlin, které nám lidem hezky voní. Komáry, ale i mnoho dalších druhů hmyzu však odpuzují.

V textu přinášíme jen několik nápadů, experimentování se ovšem meze nekladou a zkoušet můžete kromě zmiňovaných aromatických olejů mnoho dalších, které vás napadnou, včetně například citronové šťávy.

Jako základní bázi lze použít kuchyňské oleje, ale také například směs vody a octa, eventuálně směs vody a alkoholu.

Na bázi oleje z eukalyptu citronového nebo tea tree oleje

Budete potřebovat:

  • 10 ml esenciálního oleje z eukalyptu citronového nebo tea tree oleje
  • 90 ml jakéhokoli základního oleje (olivový, kokosový apod.)

Esenciální olej rozmícháme v běžném oleji, který slouží jako základní báze. Výslednou směsí potíráme ohrožená místa. Venku klidně i opakovaně.

Na bázi mátového/nimbového a kokosového oleje

Budeme potřebovat:

  • několik kapek esenciálního oleje z máty peprné nebo nimbového oleje
  • 30 ml kokosového oleje

Smícháme esenciální olej s kokosovým a potřeme jím kritická místa. Před cestou do přírody klidně i několikrát, aby nám pro komáry odpudivý odér co nejdéle vydržel. Obě složky, jak mátová, tak nimbová budou ve spojení s kokosovým olejem dobře fungovat.

Na bázi jablečného octa a esenciálních olejů

Budeme potřebovat:

  • 50 ml jablečného octa
  • 50 ml vody
  • pár kapek silně aromatického esenciálního oleje (hřebíčkový, citronelový, eukalyptový)

Smícháme jablečný ocet s vodou ve stejném množství a přidáme pár kapek některého z esenciálních olejů. Tuto směs použijeme v rozprašovači, který můžeme použít v domácnosti, anebo aplikovat přímo na nechráněné části těla.

Na bázi alkoholu a citronelového oleje

  • 10 ml alkoholu
  • 90 ml vody
  • 10 kapek citronelového oleje

Nejprve smícháme alkohol s vodou v předepsaném množství, poté přidáme po kapkách citronelový esenciální olej. Vše důkladně promícháme a používáme opět jako sprej na nechráněné části těla.

Anketa
Vyrábíte si repelent proti komárům sami?
Ano, už dlouho.
20.3 %
Zkoušeli jsme, ale moc nefungoval.
11.4 %
Ne, ale chceme to zkusit.
35.4 %
Ne, nedám dopustit na kupovaný.
10.9 %
Nevyrábím, ani nekupuji. Nepotřebuji ho.
22 %
Celkem hlasovalo 960 čtenářů.

Každou ze směsí nejprve opatrně vyzkoušejte!

Ačkoli výroba domácích repelentů vypadá jednoduše a vybízí člověka, aby je hned na sobě otestoval, je potřeba si počínat stejně opatrně jako při zkoušení nové kosmetiky. Totiž potřít vyrobeným přípravkem jen malý kousek kůže, například na vnitřní straně předloktí, a teprve po čase, pokud se neobjeví reakce, jej používat. Spousta esenciálních olejů v čisté podobě totiž může dráždit pokožku. Proto je vždy nezbytné je naředit a nikdy nepoužívat tak, jak se prodávají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků