Okna plní funkci, která vyžaduje obrovskou odolnost. Z venkovní strany odolávají povětrnostním podmínkám a UV záření, potýkají se s vlhkostí a s teplotními rozdíly ze své vnější i vnitřní strany, např. z kuchyně.

Pistole, špachtle a chemie

Před renovací se nejprve zaměříme na pečlivé odstranění starého nátěru. Nejsnazší je použít opalovací horkovzdušnou pistoli či propanbutanový hořák, kterými povrch nahřejeme.

Škrabkou či špachtlí nahřáté vrstvy seškrábneme. Drobné zbytky starého nátěru odstraníme brusnou houbičkou, smirkovým papírem.

Horkovzdušná pistole a škrabka jsou dobrými pomocníky při odstraňování starých nátěrů. Horkovzdušná pistole HL1620S, 1600 W za 969 Kč.

Horkovzdušná pistole a škrabka jsou dobrými pomocníky při odstraňování starých nátěrů. Horkovzdušná pistole HL1620S, 1600 W za 969 Kč.

FOTO: Steinel

Pozor – při opalování starých nátěrů nesmí působením horkého vzduchu prasknout sklo! Proto při nahřívání v druhé ruce držíme ochrannou desku z překližky nebo sololitu, kterou sklo chráníme před přílišným zahřátím. Opatrní buďme především v rozích, protože v nich bývá větší vrstva barvy, která vyžaduje delší dobu nahřívání.

U tabulkových oken s předěly se spolehneme na chemickou cestu odstraňovačem starých nátěrů, naleptávajícím původní barvu i v záhybech. Při práci použijeme rukavice, případně respirátor kvůli výparům. Kvůli nim ještě s uzavřenou plechovkou netřepeme a opatrně ji otevíráme, výpary by mohly způsobit přetlak.

Vodou ředitelný bezbarvý fungicidní a insekticidní prostředek k napouštění dřeva v interiéru i exteriéru. Aplikuje se štětcem nebo válečkem. Cena od 109 Kč.

Vodou ředitelný bezbarvý fungicidní a insekticidní prostředek k napouštění dřeva v interiéru i exteriéru. Aplikuje se štětcem nebo válečkem. Cena od 109 Kč.

FOTO: Balakryl (4x)

Po úplném odstranění nátěru přetřeme podklad acetonem nebo ředidlem, které zastaví chemickou reakci. Povrch zlehka očistíme brusným papírem nebo houbičkou.

Ošetření dřeva

Upravený, suchý a čistý okenní rám natřeme impregnačním nátěrem, který chrání před napadením plísněmi, před dřevokaznými houbami a hmyzem.

Než začneme natírat, pokryjeme sklo lepicí páskou, ušetříme si tak závěrečné čištění.

Před nátěry pokryjeme sklo krycí páskou, ušetříme si čištění skel po dokončení prací. BALAKRL

Před nátěry pokryjeme sklo krycí páskou, ušetříme si čištění skel po dokončení prací.

Nátěr má smysl nanášet, až když se dostaneme na zdravé dřevo. Šedý povrch nový nátěr neudrží, jde o špatné dřevo, které je nutné ještě zbrousit.

Okenní rámy pohodlně natřeme užším plochých štětcem.

Okenní rámy pohodlně natřeme užším plochým štětcem.

Po důkladné impregnaci dřeva opravíme místa s vydroleným starým sklenářským tmelem. Pokud totiž není dřevo pod tmelem naimpregnováno, zejména v záhybech tmel předčasně vysychá a snadno se vydrolí.

Vodou ředitelná akrylátová barva pro základní nátěry všech druhů dřeva v interiéru i exteriéru ošetřuje a chrání dřevo, vrchní barva odpuzuje vodu. Povrch je trvale pružný a zároveň mechanicky odolný.

Vodou ředitelná akrylátová barva pro základní nátěry všech druhů dřeva v interiéru i exteriéru ošetřuje a chrání dřevo, vrchní barva odpuzuje vodu. Povrch je trvale pružný a zároveň mechanicky odolný.

Tmelem šetříme

Sklenářský tmel pro opravu těsnění na oknech rukama nejdříve pořádně prohněteme, aby měl stejnoměrnou konzistenci. Poté tmel vtlačíme do mezer a špachtlí zahladíme do roviny se starým tmelem, aby materiál přilnul ke sklu a vytvořil vodotěsný spoj.

Trysky stříkací pistole Wood&Metal Sprayer W100 se hodí na malé úzké plochy, nastavit je můžeme na plošný i kulatý paprsek. Cena 2690 Kč.

Trysky stříkací pistole Wood&Metal Sprayer W100 se hodí na malé úzké plochy, nastavit je můžeme na plošný i kulatý paprsek. Cena 2690 Kč.

FOTO: Hornbach (2x)

Sklenářský tmel bývá mastný a může vysychat i pár měsíců. Je-li olejovitý příliš, zabalíme ho do novinového papíru a přebytečný olej jím odsajeme.

S vrstvami tmelu neplýtváme, hlavně ne z venkovní strany, protože tmel pod nátěry snadno popraská vlivem dřeva, které stále pracuje.

Konečné nátěry

Po vyschnutí impregnace a po zatmelení rám zbrousíme smirkovým papírem, rám a tmel musí tvořit hladkou rovinu. Povrch oprášíme, očistíme a dvakrát naneseme základní nátěr/barvu.

FOTO: Petr Horník, Právo

Vždy po zaschnutí prvního i druhého nátěru (dodržíme dobu určenou výrobcem nátěru) povrch znovu lehce přebrousíme. Vytvoříme tak hladkou, pružnou a pevnou plochu pro konečný nátěr.

V případě, že dřevo nemá hezkou kresbu, zvolíme ochranné venkovní vrchní barvy. Lazurovací barevné i průhledné laky vyniknou na truhlářem dobře opracovaných oknech z kvalitního dřeva.

Ošetření okenního rámu balzámem s včelím voskem oživí kresbu dřeva. Cena 379 Kč/0,75 l.

Ošetření okenního rámu balzámem s včelím voskem oživí kresbu dřeva. Cena 379 Kč/0,75 l.

Závěrečné nátěry svým složením chrání okna před vnějšími vlivy. Vysoká pružnost nátěrů je u dřevěných oken výhodou, protože vydrží na hranách oken dlouhodobě a není třeba je tak často opakovat.

Krycí pásku ze skla odstraníme, když je lazura, případně barva téměř suchá. Kdyby uschla úplně, mohla by se páska sloupnout s posledním nátěrem.

Prosklení a kování

Z tepelně izolačních důvodů vyměníme staré prosklení za dvojsklo nebo trojsklo.

U dřevěných oken dbáme na výběr stylového kování.

U dřevěných oken dbáme na výběr stylového kování.

FOTO: Petr Horník, Právo

Oknům ze dřeva sluší stylové kování a kličky.