Hlavní obsah
Z obývacího pokoje lze přímo vstoupit na rozlehlou venkovní terasu. Originální jsou nasvícené podhledy a přisazená hranatá světla. Foto: Petr Horník, Právo

Moderátor Pavel Cejnar má z domu výhled na vyhaslou sopku

Moderátor a herec Pavel Cejnar pracuje v Praze, ale trvale bydlí v Pardubicích. Má tu klid, rodinné zázemí a přírodu na dosah. A také báječný výhled na Kunětickou horu, vyhaslou sopku, která je dominantou zdejšího kraje.

Z obývacího pokoje lze přímo vstoupit na rozlehlou venkovní terasu. Originální jsou nasvícené podhledy a přisazená hranatá světla. Foto: Petr Horník, Právo
Moderátor Pavel Cejnar má z domu výhled na vyhaslou sopku

Pavel i jeho manželka Veronika jsou rodáci z Pardubic. Nepřemýšleli, že by bydleli jinde, a proto hledali pozemek v blízkosti města. Zajímavý tip dostali od příbuzné, neváhali a zakoupili zatravněnou plochu o velikosti 1800 m2.

Pozemek měl dva velké bonusy: skvělý výhled na ”Kuňku" (jak se zde říká kopci) a okolní starou zástavbu.

Foto: Petr Horník, Právo

Bydlení pod hradem

Na Kunětické hoře je hrad, a kdo bydlí nedaleko, je v tzv. prvním památkovém pásmu. V praxi to znamená dodržet regule. V tomto případě to byl požadavek na šikmou střechu s daným sklonem a pálenou taškou.

Z domu je nádherný výhled na Kunětickou horu, která je typickou dominantou Pardubického kraje.

Foto: Petr Horník, Právo

„My jsme volili nižší sklon, museli nám kvůli tomu vytvořit speciální konstrukci, podbít ji deskami OSB. Vše máme vyztužené, aby se odváděla voda a nezatekla pod pálené tašky," vysvětluje Pavel.

Také podle požadavků památkářů nesmějí být v domech plastová bílá okna a solární panely na střeše, což bez problémů respektovali.

Dům vyhovuje požadavkům památkářů. Má šikmou střechu s mírným sklonem a pálenou tašku. Díky přetažené střeše do domu nesvítí přímé slunce a majitelé nemusejí pořizovat venkovní rolety.

Foto: Petr Horník, Právo

Základem spokojenosti s bydlením je nejen koupě vhodného pozemku, ale i štěstí na architekta. Pavel Cejnar už ho měl pořádně prověřeného. „Když jsem moderoval televizní pořad Jak se staví sen, seznámil jsem se s architektem Davidem Machačem. Líbil se mi jeho styl práce, sedli jsme si i lidsky. A to je na výsledku vidět," říká Pavel.

Nemáme klimatizaci, protože ji nepotřebujeme. Díky foukané izolaci se v domě v létě drží příjemný chlad a v zimě hřejivé teplo.

A co si manželé Cejnarovi přáli? Dům situovat na jih, mít bazén a projít i za deště suchou nohou kolem domu. Stavba má proto sloupy s převislou střechou, pod niž lze rychle schovat cokoliv. Navíc hezky stíní interiér, a proto nepotřebují venkovní rolety.

V oknech jsou trojskla, která tepelně i zvukově izolují, některá mají i fólii s UV filtrem a jsou chráněna proti rozbití. Přilehlá zahrada je logicky rozdělená na letní (koupací) a zimní (venkovní vířivka) část.

Pavel Cejnar si ve volných chvílích užívá domu a spokojenou rodinku.

Foto: Petr Horník, Právo

„Bydlíme tady rok, na zahradě máme bazén, ale čeká nás osázení zelení, stavba zahradního domku a přejeme si i letní kuchyň," zamýšlí se nad plány náš hostitel. Se vším je spokojen, ale mrzí ho, že toaletu v přízemí neudělali přístupnou i ze zahrady.

Automatika se využívá

Dům je technicky vyvážený. Nic není nadbytečné, ale také nechybí. Vše, co nabízí, majitelé v praxi využívají. Přes telefon ovládají vnitřní rolety, otevírají velkou garáž, kódují a používají bezpečnostní zařízení. Systém ukáže, kde zapomněli zavřít okno, nemusejí hlídat ani bazén, plánují i zautomatizované sekání a zavlažování trávníku.

„Nemáme klimatizaci, protože ji nepotřebujeme. Díky foukané izolaci se v domě v létě drží příjemný chlad a v zimě hřejivé teplo," popisuje majitel. Dům vytápí plynovým kotlem a částečně i krbem. Používají ho spíše na podpoření příjemné atmosféry a rodinné pohody.

Alfou omegou každého domu jsou úložné prostory. Samostatná šatna patří k příjemným prostorům ženy i muže.

Foto: Petr Horník, Právo

Velký, ale kompaktní

Novostavba má asi 260 m2, ale jednotlivé zóny jsou logicky propojeny, aby rodina byla v kontaktu.

Největší plochu v přízemí zabírá obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, na který navazuje otevřená pracovna. V přízemí je rovněž pokoj pro hosty, ložnice, toaleta s koupelnou a technická místnost.

Pracovna Pavla Cejnara je otevřená a volně navazuje na jídelnu. Takto je s rodinou stále v kontaktu.

Foto: Petr Horník, Právo

Krb v obývacím pokoji spolehlivě vyhřeje velký prostor, ale spíše se vnímá jako dekorace pro vytvoření správné atmosféry.

Foto: Petr Horník, Právo

Dům lze popsat jako nadčasový, praktický, minimalistický, využívá kvalitní materiály a preferuje tlumené odstíny ve škále šedá, bílá a černá.

Decentní a elegantní styl manželé Cejnarovi podpořili i volbou podlahové krytiny. Vybrali vinyl v dekoru broušeného betonu, který je ve všech místnostech. Krytina je příjemná, nestudí a je vhodná i na podlahové topení.

Dětský pokoj pro malého synka. Podlaha je vinylová, příjemná na dotek. Nestudí, je pod ní podlahové topení.

Foto: Petr Horník, Právo

V domě se realizovaly mnohé skvělé nápady architekta. Třeba velký jídelní stůl vyrobený truhlářem na míru, zajímavé podhledy s nepřímým LED osvětlením, u nichž lze regulovat intenzitu světla, schody s transparentním schodištěm z bezpečnostního kaleného skla nebo dominantní lustr nad pracovnou.

Minimalismus zavítal i do kuchyně

Praktická, snadno udržovatelná a krásná na pohled - taková je kuchyň ve tvaru U od společnosti Gorenje, kterou Pavel jen chválí. Zvolili sestavu v bílém vysokém lesku v kombinaci s tmavou deskou a obkladem beze spár.

V kuchyni Gorenje se skvěle vaří. Vše je při ruce a zároveň úhledně schováno za čelními dvířky ve vysokém lesku.

Foto: Petr Horník, Právo

Výrobci se přizpůsobili rozměrovým požadavkům, a tak mohli za pohledové skříňky schovat i mikrovlnku a spížku.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

„Dopřáli jsme si americkou lednici a vinotéku. Digestoř je jednoduchá, bez odkládací plochy, aspoň se na ní nedrží prach," vysvětluje náš hostitel. Pracovní deska je z materiálu Technistone připomínající přírodní kámen. Majitelé oceňují, že je odolná, pevná a dobře čistitelná. Plocha je navíc skvěle osvětlena zabudovanými LED pásky po celém obvodu kuchyně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků