Jak Michal se ženou Marcelou rádi cestují po světě, tak rádi relaxují doma, ve vesnici na východním okraji Prahy. U bazénu, v zahradě. I v zimní zahradě, která vznikla zasklením a zabudováním posuvných dveří u zastřešeného vstupu do atria.

Při pohledu z terénní vlny v zahradě je patrné dispoziční řešení domu.

Při pohledu z terénní vlny v zahradě je patrné dispoziční řešení domu.

FOTO: Zdeněk Smíšek, Právo

Na návštěvu nás pozvali, když byli jen krátce doma po návratu z Itálie. (Amalfi je výletní městečko, kam se rádi na pár dní vracívají. „Mám rád Italy, jejich jídlo, pití…“). A před třídenní cestou do Saint-Tropez („Touto dobou tam můžeš potkat zajímavé lidi ze showbyznysu, takže je to vlastně i pracovní cesta.“).

Michal David

Michal David

FOTO: Kateřina Novotná

Když se vše podaří takto načasovat, vítají rozkvetlé záhony i truhlíky hosty už u zápraží. A co teprve ten klid a pohoda za domem u bazénu!

FOTO: Zdeněk Smíšek, Právo

Inspirace z cest po světě

„Že rádi cestujeme, je vidět i podle toho, jak máme dům i zahradu zařízené hodně kosmopolitně. Trochu Itálie, Thajsko, Indie, Čína… Rádi poznáváme nové destinace a nemáme to ani tady vyhraněné nějakému jednomu stylu.“

Schody vedou k altánku obklopenému zelení. Kdo by věřil, že za humny a na druhém konci polí je obří nákupní zóna v Čestlicích?

Schody vedou k altánku obklopenému zelení. Kdo by věřil, že za humny a na druhém konci polí je obří nákupní zóna v Čestlicích?

FOTO: Zdeněk Smíšek, Právo

Bylo by omylem myslet si, že klavíristovy prsty na parcele, na kraji Křeslic, plejí jeden záhon za druhým a že se pravidelně hitmakerova záda ohýbají nad skalkou či se jeho ruce s nůžkami natahují po větvích.

„To opravdu ne. Rád se na zahradu dívám. A ještě nejraději z křesla s doutníkem a sklenicí v ruce,“ usmívá se Michal a férově přiznává, že vše je tady už několik let zásluhou zahradníka, pana Klatovského, který se stal rodinným přítelem.

Promyšlená propojenost zahrady s interiérem je hned patrná.

Promyšlená propojenost zahrady s interiérem je hned patrná.

FOTO: Zdeněk Smíšek, Právo

„Po sedmi letech, co tady bydlíme, se udělal velký kus práce. Hlavně Marcela se svým tátou a také vzpomínaným panem zahradníkem.

Občas si na zahradě připadám jako někde v Thajsku. Jsou tu hodně zarostlá místa a obzvlášť letos vše brzo vybujelo. Vypadá to úžasně, a i když rýpání v zemi nemám rád, tak si to tu užívám – když už je to hotové,“ směje se Michal.

FOTO: Zdeněk Smíšek, Právo

„Je tu tak hezky, že v létě nemáme ani potřebu jezdit někam k moři. Rád si odpočinu a zaplavu v bazénu. A hlavně mám rád klid, který tady vždycky uvítám.“

Letní zápraží jako zimní zahrada

Zastřešené zádveří mezi sloupy uzavřela firma, která zastřešuje hlavně bazény.

„Získali jsme tak další prostor k sezení, který poskytuje veškeré pohodlí interiéru (včetně televize, topení nebo ionizátoru vzduchu, který pohlcuje všechny pachy, takže tu můžeme s kamarády i kouřit doutníky) a přitom je to opravdu jako venku. Když se zavřeme, můžeme tu být od začátku března do konce října. Koukám se s kamarády na fotbal nebo golf. Anebo přes bazén do zeleně a popíjíme u toho italské víno…

Variant k posezení je tu více, stačí si vybrat podle nálady, počtu lidí a počasí.

Variant k posezení je tu více, stačí si vybrat podle nálady, počtu lidí a počasí.

FOTO: Zdeněk Smíšek, Právo

Teoreticky mám golf zmáknutý dobře, ale Marcela ho dobře už i hraje (Michalova manželka Marcela Skuherská je naše bývalá tenisová reprezentantka, pozn. aut.). Tenis už hraju, i když špatně, ale na golf se teprve chystám. Když mám čas, většinu času trávím tady na terase,“ připouští spokojeně Michal David.

FOTO: Zdeněk Smíšek, Právo

Prázdninové potěšení

„Když je pohoda, tak inspirace nepřichází. Není to tak, že bych tu meditoval a pak šel skládat. Do studia (před domem) odcházím, když jsem pod tlakem, mám zadání a blíží se termín odevzdání. Tak jsem napsal i pět muzikálů a už jsem si řekl dost. V září vracíme do Divadla Broadway úspěšnou Kleopatru (v hlavní roli s Kamilou Nývltovou) a možná zařadíme i objev z Hlasu Československa Andreu Janczarovou. Je moc šikovná, ale uvidíme. Někoho obsadit není pro režiséra totéž jako koupit housku na krámě. Já určitě vím, že teď nic nového psát nebudu.“

Vše kvete i kolem vjezdu do garáže.

Vše kvete i kolem vjezdu do garáže.

FOTO: Zdeněk Smíšek, Právo

Taky proč, když má Michal i přes léto čas na hraní s vnukem. Dcera v srpnu přelétá ze studií v Americe do Jihoafrické republiky, kde bude učit malé černoušky angličtinu.

„Jsem rád, že teď je dcera Klára tady s námi a je nám všem dohromady fajn.“ V době naší návštěvy byli „u mladých“ i rodiče Marcely, kteří zase jednou přijeli na pár dní z Přerova. Takže prostorný dům s pokoji pro rodinu i hosty naplňoval bezezbytku své původní zadání. Nezbývá než popřát všem – i panu zahradníkovi – hezký zbytek léta nejen v rozkvetlé zahradě.