Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Zužitkujte ovoce a zeleninu na maximum. Pořiďte si odšťavňovač či sušičku

Léto je skvělým obdobím nejen díky krásnému počasí a dovoleným, ale také díky ovoci, které všude kolem nás zraje. Jak všechnu tu úrodu zpracovat a nepřijít tak o spoustu vitamínů a dalších důležitých živin?

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Zužitkujte ovoce a zeleninu na maximum. Pořiďte si odšťavňovač či sušičku

Zatímco naše maminky a babičky prakticky veškerou úrodu zavařovaly do kompotů a džemů, my máme i další možnosti, jak ovoce zužitkovat. A hlavně jak z něho získat všechny cenné živiny. Právě ovoce totiž představuje jeden z nejlepších zdrojů důležitých vitamínů, minerálů, antioxidantů, ale také vlákniny.

Bohužel většina z nás – především vinou hektického životního stylu – nezařazuje do svého jídelníčku doporučené množství ovoce. Jak to změnit?

Čerstvou šťávou ku zdraví

Jednou z možností, jak organismu dodat potřebné látky, je čerstvá ovocná šťáva. Spoléhat na džusy, které se prodávají v obchodech, není vždy moudré. Často se totiž nejedná o 100% ovocné šťávy, navíc někteří výrobci džusy doslazují, takže se z na první pohled zdravé pochoutky stane kalorická a nepříliš prospěšná „bomba“. Proto je nejlepší spolehnout se na domácí výrobu. A k tomu potřebujete kvalitní odšťavňovač. Jak ho vybrat?

Nejprve zvažte, jaké ovoce (či zeleninu) budete chtít odšťavňovat. Pokud nejčastěji zpracováváte citrusy, jablka nebo hrušky a kořenovou zeleninu, vystačíte si s odšťavňovačem odstředivým, který šťávu připravuje pomocí rotujících nožů. Jeho použití je velmi snadné, nicméně pokud máte na kvalitu šťávy vyšší nároky, zvolte raději odšťavňovač šnekový.

03_cervenec_Zbozi_Odstavnovace a susicky ovoce_1

Ten totiž nabízí hustší šťávu a zpracujete v něm prakticky jakýkoli druh ovoce i zeleniny. Na rozdíl od odstředivých odšťavňovačů je také méně náročný na údržbu a má vyšší výtěžnost ovoce (na jednu sklenici šťávy nespotřebujete tolik plodů).

K nevýhodám sice patří pomalejší příprava nápoje (kromě samotného pomalejšího procesu počítejte s tím, že je nutné suroviny před odšťavením nakrájet na menší kousky) a vyšší pořizovací cena, nicméně odměnou je velmi kvalitní fresh džus plný vitamínů a skvělé chuti.

Při nákupu se rovněž zaměřte na spotřebu a výkon odšťavňovače či na jeho hlučnost. Tišší spotřebič totiž neprobudí celou rodinu, když si budete šťávu připravovat ráno před odchodem do práce. Pozornost věnujte i velikosti plnicího otvoru, nádoby na odpad, ale i na samotný džus. U všech platí, že čím větší, tím lépe, především připravujete-li zdravou šťávu pro celou rodinu.

Vzpomínky na léto

Stále oblíbenější jsou při zpracování ovoce také sušičky. Sušené ovoce plné cenných živin a vlákniny připravovaly i naše babičky, které k tomuto účelu využívaly kamna či troubu. Ovšem moderní domácnosti mají k dispozici právě sušičky ovoce, jež usnadní práci a zajistí dokonalý výsledek.

Také vás láká představa podzimních či zimních večerů, během nichž budete s hrnkem horkého čaje a miskou sušených křížal vzpomínat na léto? Pak vyrazte do obchodu pro sušičku ovoce.

Prvním parametrem, který je třeba při výběru tohoto spotřebiče zvážit, je jeho velikost, respektive počet plat. Ten se samozřejmě odvíjí od množství ovoce, jež hodláte zpracovat.

03_cervenec_Zbozi_Odstavnovace a susicky ovoce_2

1. G21 Harmony Big s časovačem, od 4 370 Kč
2. Sencor SFD4235WH, od 1 084 Kč
3. ETA Vital Air 030290000, od 6 996 Kč
4. Clatronic DR 2751, od 533 Kč
5. ECG SO 570, od 1 120 Kč
6. G21 Paradiso Big, od 1 499 Kč

Jestliže hodláte sušit větší objemy ovoce, pořiďte si nejen sušičku s vyšším počtem plat, ale také se zaměřte na její tvar. Klasické kruhové sušičky mají totiž motor a zdroj tepla umístěný ve spodní částí, takže je nutné plata během sušení přesouvat, zatímco sušičky hranaté mají motor na boku, a tudíž není nutné s platy manipulovat. Proto se hodí pro větší objemy ovoce a časté sušení.

Velmi šikovnými „pomocníky“ jsou u sušiček regulátor teploty (každý druh ovoce vyžaduje jinou teplotu, navíc v sušičce můžete sušit i jiné potraviny) nebo časovač, jenž zajistí, že se přístroj po uplynutí požadované doby vypne a ovoce se nepřesuší. Samozřejmostí je dnes bezpečnostní systém, který pohlídá, že se sušička sama vypne, pokud by se začala přehřívat.

Sušička ovoce i odšťavňovač jsou skvělými spotřebiči, které nám pomohou dodržet doporučený příjem ovoce, a prospívají tak našemu zdraví. A co víc, zajistí i úžasný zážitek našim chuťovým buňkám.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků