Hlavní obsah
Malý, bohatě prosvětlený byt poblíž poděbradské kolonády je cenným dědictvím po prarodičích. Foto: Vojta Herout a časopis Bydlení mezi panely

Znovuzrození malého bytu z rodinného dědictví

Neobývaný byt v domě z 20. let minulého století čekal na své znovuzrození celých dlouhých devět let. Komplexní rekonstrukci bytu zadala majitelka na klíč interiérové designérce, která byt dispozičně pročistila, kompletně obnovila všechny povrchy a interiérům dala jednotný styl.

Malý, bohatě prosvětlený byt poblíž poděbradské kolonády je cenným dědictvím po prarodičích. Foto: Vojta Herout a časopis Bydlení mezi panely
Znovuzrození malého bytu z rodinného dědictví

Malý, bohatě prosvětlený byt poblíž poděbradské kolonády je cenným dědictvím po prarodičích, a tedy prostor s dlouhou pamětí a bohatou rodinnou historií.

Ačkoliv byla zadáním kompletní rekonstrukce s rozumnými náklady zohledňujícími plánovaný pronájem, architektka uchopila celý proces obnovy velmi citlivě, protože chápala investici z velké části jako citovou záležitost a rehabilitaci rodinné minulosti. První fází návrhu byly nezbytné dispoziční úpravy.

Původní předsíň je nyní prosvětlena ze dvou stran naddveřními světlíky.

Foto: Vojta Herout a časopis Bydlení mezi panely

Malý byt kategorie 1+1 rozděloval svých 42 m2 neefektivně mezi šest místností: předsíň, WC, komoru, koupelnu, kuchyni a pokoj. Po velkorysém bourání se dispozice vyčistila a otevřela dennímu světlu.

Nově vznikly pouhé tři místnosti: původní předsíň prosvětlená ze dvou stran nadedveřními světlíky, velkorysá koupelna s toaletou a obytná místnost s kuchyňským koutem.

Kompletní obnova

„Léta neobývaný byt byl zpustlý a neutěšený. Navzdory snaze o zachování původních konstrukcí se vzhledem k jejich stavu nepodařilo - vyjma vchodových dveří - zachovat nic. Rekonstrukce tedy kromě nových podlah zahrnovala také vyrovnání stěn a jejich novou povrchovou úpravu, sádrokartonové podhledy, výměnu oken a dveří, nové rozvody vody, kanalizace, topení a elektroinstalace,” poznamenává architektka Veronika Haroldová.

Za příčkou oddělující pokoj od kuchyně je ukryt jídelní stůl.

Foto: Vojta Herout a časopis Bydlení mezi panely

Z původního záměru repase oken sešlo kvůli shnilým rámům, takže původní okna byla vyměněna za nová, dřevěná s původním členěním.

Kvůli snížení nákladů byly nové rámové dveře z masivu zakoupeny v Hornbachu a opatřeny matným bílým lakem, stejně jako repasované vchodové dveře. Protože jejich tloušťka je atypická a dnes do nich nejde sehnat kukátko, vyrobil ho šikovný pan stavitel ze starého budíku.

Dubová plovoucí podlaha s masivní dřevěnou vrstvou prochází celým obytným prostorem.

Foto: Vojta Herout a časopis Bydlení mezi panely

Ostatní dveře i okna dostaly stylové retro kování odkazující do 20. let.

Styl a barevnost

„Lehce melancholickou atmosféru ,babičkovského‘ bytu jsem se rozhodla připomenout retro dlažbou, která evokuje drobné geometrické dekory dlažeb z 20. let.

Jemný, decentně barevný vzor nepravidelně rozházených dlaždic zdobí podlahu v předsíni a koupelně, stěnu za vanou i nad kuchyňskou linkou. Z jeho něžné barevnosti vychází výmalba a ladění celého bytu: růžovou s nádechem cihlové vyvažuje šedá a bleděmodrá, lesk a třpyt dodávají interiéru měděné dekorace,” vysvětluje průběh rekonstrukce architektka.

Elegantně pojatá obytná místnost v sobě kombinuje obývací pokoj i místo ke spaní.

Foto: Vojta Herout a časopis Bydlení mezi panely

Originálním prvkem bytu jsou originální barevné lustry, které nechala designérka vyrobit interiéru na míru. Cihlový širm v předsíni navozuje svým příjemně teplým světlem přívětivou atmosféru, která zve dál stejně jako průhled na lustr stejné barvy, který visí nad konferenčním stolkem v obývacím pokoji.

Lustr nad jídelním stolem pak tvoří tři malé širmy různých barev zavěšené v různých výškách.

Romantický nádech dodávají bytu příjemně zvolená světla.

Foto: Vojta Herout a časopis Bydlení mezi panely

Z důvodu finančních úspor je nábytek do celého bytu pořízený v Ikea. Základ tvoří nábytek s bílými dvířky ve vysokém lesku, která pomáhají odlehčit i objemnější korpusy šatních skříní a současně opticky zvětšují nepříliš velké prostory.

„Aby bílá nepůsobila chladně, zatepluje jí nadčasově elegantní dubové dřevo. Dubová plovoucí podlaha s masivní dřevěnou vrstvou prochází celým obytným prostorem bez ohledu na jeho členitost a nepravidelnost, vizuálně ho sjednocuje a zvětšuje,” podotýká architektka.

Koupelna se může pyšnit výhledem ven.

Foto: Vojta Herout a časopis Bydlení mezi panely

Luxusní nádech bytu dodaly dubové dýhované desky (původně desky psacích stolů) pořízené ve výprodeji za zlomek ceny.

Neobyčejně výhodně získaný ušlechtilý materiál využila designérka beze zbytku: dubové desky tvoří obklad stěny v předsíni i za manželským lůžkem, horní desku televizní skříňky nebo kontrastní pole nábytkové sestavy na čelní stěně. Z odřezků vznikly mělké poličky v koupelně.

Do menší koupelny se vešla vana i toaleta.

Foto: Vojta Herout a časopis Bydlení mezi panely

Zachovat lehce melancholickou atmosféru

„Zakázka byla zcela unikátní absolutní důvěrou, kterou do mě klientka vložila. Výjimečný byl také byt a jeho dlouholeté sepjetí s rodinou, které jsem se snažila v návrhu zohlednit a lehce melancholickou atmosféru bytu zachovat. Zakázku kompletní rekonstrukce jsem realizovala tzv. na klíč,” vysvětluje architektka skvělou spolupráci s klientkou.

Nové rozvržení bytu

Foto: Vojta Herout a časopis Bydlení mezi panely

„Tedy od návrhu architektonické studie a výběrového řízení na dodavatele přes dozor na stavbě, organizaci dodávek vybavení až po osobní pečlivé doladění všech detailů včetně bytového textilu a dekorativních doplňků.”

Původní stav

Foto: Vojta Herout a časopis Bydlení mezi panely

Majitelka na závěr rekonstrukce pouze převzala klíče a podepsala nájemní smlouvu - zájemci o pronájem se totiž našli pár dní před dokončením.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků