Hlavní obsah
Při tipování objektu vhodného k loupeži se nejvíce respondentů (46 procent) řídí tipy od známých. Foto: JABLOTRON ALARMS

Zloději do domů vnikají převážně okny, tipy hledají na sociálních sítích

Vloupání do soukromých objektů není v poslední době ničím výjimečným. Bohužel za některé události si mohou i majitelé sami, když se na různých sociálních sítích chlubí svým majetkem nebo termínem, kdy odjíždějí na dovolenou. Vyplývá to z průzkumu, který provedl výrobce zabezpečovacích systémů Jablotron mezi českými vězni.

Při tipování objektu vhodného k loupeži se nejvíce respondentů (46 procent) řídí tipy od známých. Foto: JABLOTRON ALARMS
Zloději do domů vnikají převážně okny, tipy hledají na sociálních sítích

Nejčastější chybou, kterou podle zlodějů dělají majitelé objektů, je špatné zabezpečení oken. Jako snadnou cestu do domu či bytu označilo okna 84 procent respondentů. Následoval sklep (74 procent) a garáž (73 procent). Naopak oříškem bývají pro pachatele vchodové dveře a také vloupání přes střechu.

Z průzkumu vyplynulo rovněž to, že řada lidí stále nechává klíč pod rohožkou nebo v květináči před dveřmi - téměř polovina (42 procent) dotázaných vězňů uvedla, že se s tímto zvykem při vloupání setkala. Češi také často schovávají cennosti na stejných místech, a zloději tak jdou "najisto".

Tip od známých

Při tipování objektu vhodného k loupeži se nejvíce respondentů (46 procent) řídí tipy od známých. Pro čtvrtinu dotázaných je znakem příhodného objektu plná poštovní schránka a další známky toho, že majitelé domu či bytu zjevně nejsou delší dobu přítomni. Celkem 11 procent respondentů se při tipování spoléhá na Facebook a informace, které z něj získají.

V panelových domech kradou zloději nejčastěji přes den, naopak u rodinných domků preferují noc. Skoro polovina dotázaných dává přednost tomu, když jeho majitelé uvnitř objektu při vloupání spí.

Výzkum se uskutečnil na sklonku loňského roku ve třech věznicích - v Kynšperku nad Ohří, Ostrově nad Ohří a Stráži pod Ralskem. Dotazníky vyplnilo celkem 135 vězňů, kteří si odpykávali trest za vykradení rodinných domů, bytů nebo chat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků