Hlavní obsah

Vlnitá střecha od Zahy Hadid ozdobí aquacentrum pro olympiádu v Londýně 2012

Plavecké centrum postavené pro olympiádu v roce 2012 v Londýně bude stát přímo u vstupu do olympijského areálu. Jedná se o nepřehlédnutelnou stavbu z dílny bezpochyby nejznámější světové architektky íráckého původu Zahy Hadid. Dominantou stadiónu bude jednoznačně zvlněná střecha, která připomíná plynoucí vodu.

Vlnitá střecha od Zahy Hadid ozdobí aquacentrum pro olympiádu v Londýně 2012

Plavecký areál pojme zhruba 17 500 diváků, ale po skončení her budou tribuny rozmontovány a kromě bazénů zbude místo jen pro 2500 diváků. Stadión poskytne sportovní využití, které v současné době Londýn nemá k dispozici. Jedná se především o dva 50metrové plavecké bazény a hluboký bazén na skoky do vody.

Plavecký areál pro olympiádu v Londýně 2012, který navrhla Zaha Hadid.
FOTO: oficiální stránky olympiády v Londýně

Střecha by měla být 160 metrů dlouhá a 90 metrů široká. Na severním konci ji budou podpírat dva betonové sloupy, kdežto jižní strana bude podepřená zdí. Celý projekt by měl být dokončen rok před zahájením olympiády, tedy v roce 2011.

Plavecký areál pro olympiádu v Londýně 2012 by měl být dokončen v roce 2011.
FOTO: oficiální stránky olympijských her v Londýně

Zaha Hadid

  • Britská architektka iráckého původu narozená 1950 v Bagdádu
  • První žena v historii, která se v roce 2004 stala laureátkou Pritzkerovy ceny

Projekty a stavby: Aquacentrum v Londýně pro olympijské hry 2012, Centrum BMW v Lipsku, Skokanský můstek v Innsbrucku, Bridge pavilon ve španělské Zaragoze, Národní muzeum umění 21. století v Římě

Architektka Zaha Hadid o zdvižení střechy říká: "Je to velice vzrušující vidět takový pokrok na celé stavbě. Je to základní kámen celého návrhu a těšili jsme se na to od chvíle, kdy jsme v roce 2004 vyhráli soutěž. Střecha centra odráží plynulost tekoucí vody a bude pro Londýn inspirativním dědictvím dlouho po ukončení olympijských her."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků